Podpis elektroniczny w dokumencie PDF - Adobe Reader

Cześć. Dokument PDF można podpisać za pomocą podpisu elektronicznego i odręcznie, rysując podpis lub dodać obraz podpisu . Niestety opcja podpisz w zakładce dokument jest u mnie nie aktywna. Skorzystałam z pomocy na stronie Adobe Reader, niestety nic to nie dało, gdyż nie ma u mnie opisywanej zakładki zaawansowane, a następnie rozszerz funkcje programu Adobe Reader. Na dole dokumentu wyznaczone jest pole, gdzie mam złożyć podpis. Proszę o pomoc. Jak stworzyć podpis elektroniczny i podpisać w programie adobe reader dokument pdf ? Poniżej fragment z pomocy adobe.

Podpisywanie dokumentu PDF

Podpisując dokument PDF, można zapewnić nadawcę, że plik PDF dotarł do odpowiedniego odbiorcy. Program Reader umożliwia podpisywanie tylko dokumentów PDF z włączonymi prawami użytkowania w programie Reader. Ta opcja jest dostępna w programie Acrobat po wybraniu polecenia Zaawansowane > Rozszerz funkcje programu Adobe Reader.

1.Kliknij przycisk Podpisz na panelu Podpis lub wybierz polecenie Dokument > Podpisz > Podpisz dokument.

2.Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć miejsce na podpis, a następnie wykonaj pozostałe czynności opisane w oknie dialogowym Podpisz dokument.

żeby podpisać dokument musisz dodać podpis do adobe w opcjach (edit->preferences->security i tworzysz nowe appearance)

Może dokument nie umożliwia podpisu?

Są dokumenty PDF, które można edytować w AdobeReaderze (np. niektóre formularze na stronie Urzędu Patentowego), są też tylko do odczytu (można co najwyżej wydrukować i wypełnić długopisem).

Hej, dzięki wielkie, znalazłam tą zakładkę i dodałam podpis, ale jeszcze czegoś brakuje.

Nadal opcja podpis w menu jest nieaktywna, mimo, że dodałam podpis.

Podpisany dokument ma być dostarczony drogą mailową lub faxem więc nie może być zablokowana funkcja podpisu.

Czy wystarczy dodanie podpisu w zakładce menu zaawansowane, aby podpisać dokument PDF ?

Doczytałam jeszcze w pomocy adobe, że:

Cyfrowe ID jest niezbędne do podpisywania, certyfikowania i szyfrowania dokumentów PDF. Identyfikator cyfrowy można uzyskać od wyspecjalizowanej firmy; można też utworzyć identyfikator cyfrowy z auto-podpisem. Cyfrowe ID z auto-podpisem są w wielu sytuacjach wystarczające.

Czy aby podpisać dokument PDF muszę także stworzyć cyfrowe ID (w Adobe Reader zakładka dokument, ustawienia zabezpieczeń) ?

Czy włączyć obsługę Unicode ? (dokument będzie wysłany za granicę).

ok w adobe reader nie da się podpisać dokumentu jeżeli przy jego tworzeniu ta opcja jest zablokowana, żeby sprawdzić dokument:

Ctrl+D (Plik -> Ustawienia dokumentu/Document Properties -> zakładka Security)

żeby podpisać trzeba użyć Adobe Acrobat, albo odblokować podpisywanie podczas tworzenia dokumentu

tu Link