Podpowiedzi pomysłów pod temat pracy inżynierskiej

Cześć. Chciałbym się Was poradzić, bo przyznam się szczerze, że mam zagwozdkę i nie bardzo mam pomysły. Na temat pracy inżynierskiej wybrałem wdrożenie serweru plików z zapewnieniem bezpieczeństwa zawartości i wymiany między wieloma oddziałami firmy.

Jakie macie pomysły na to? Dwie rzeczy, jakie mi się rzuciły to LDAP + Samba lub Windows Server + coś (NAS?). Nic więcej, trochę wstyd jak na przyszłego inżyniera.

Przeszukałem Google i mam na tyle strzępki, że nie potrafię tego logicznie pogodzić. Na pewno (mam nadzieję) jeden serwer będzie serwerem VPN i usługą katalogową, do niego podepnę serwer plików (nie wiem w jakiej postaci, najlepiej szyfrowane itd.). Ale co z drugim oddziałem? Też Active Directory i połączenie VPN site to site z szyfrowaniem L2TP? (też o tym nie mogę znaleźć dokładnych informacji)

Będę wdzięczny za podpowiedzi. Wiem, że to już ten okres, gdzie powinienem sam wpaść na rozwiązanie, no ale… Dzięki.

Do L2TP potrzebujesz IPSec, więc pojęcia o sieci trochę musisz mieć. Jakie masz założenia co do lokalizacji firmy i jakiej wielkości to ma być firma? Większe firmy mogą pozwolić sobie na łącza dzierżawione, radiolinie czy właśne światłowody (ja pracowałem w takiej firmie, która miała własne radiolinie, a obecnie przechodzi na światłowody). VPN to jest najtańsza opcja, ale nie jedyna.

Oczywiście VPN musisz uwzględnić w przypadku pracowników zdalnych, którzy są poza siedzibą firmy.