Podpowiedzi pomysłów pod temat pracy inżynierskiej


(JestemAbdul) #1

Cześć. Chciałbym się Was poradzić, bo przyznam się szczerze, że mam zagwozdkę i nie bardzo mam pomysły. Na temat pracy inżynierskiej wybrałem wdrożenie serweru plików z zapewnieniem bezpieczeństwa zawartości i wymiany między wieloma oddziałami firmy.

Jakie macie pomysły na to? Dwie rzeczy, jakie mi się rzuciły to LDAP + Samba lub Windows Server + coś (NAS?). Nic więcej, trochę wstyd jak na przyszłego inżyniera.

Przeszukałem Google i mam na tyle strzępki, że nie potrafię tego logicznie pogodzić. Na pewno (mam nadzieję) jeden serwer będzie serwerem VPN i usługą katalogową, do niego podepnę serwer plików (nie wiem w jakiej postaci, najlepiej szyfrowane itd.). Ale co z drugim oddziałem? Też Active Directory i połączenie VPN site to site z szyfrowaniem L2TP? (też o tym nie mogę znaleźć dokładnych informacji)

Będę wdzięczny za podpowiedzi. Wiem, że to już ten okres, gdzie powinienem sam wpaść na rozwiązanie, no ale... Dzięki.


(roobal) #2

Do L2TP potrzebujesz IPSec, więc pojęcia o sieci trochę musisz mieć. Jakie masz założenia co do lokalizacji firmy i jakiej wielkości to ma być firma? Większe firmy mogą pozwolić sobie na łącza dzierżawione, radiolinie czy właśne światłowody (ja pracowałem w takiej firmie, która miała własne radiolinie, a obecnie przechodzi na światłowody). VPN to jest najtańsza opcja, ale nie jedyna.

Oczywiście VPN musisz uwzględnić w przypadku pracowników zdalnych, którzy są poza siedzibą firmy.