Podsłuch telefonu - techniczne aspekty przeprowadzenia.

Dzień dobry,
na wstępie zaznaczę, że nie pytam o samą legalność tego rozwiązania. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że najprawdopodobniej jest to nielegalne i potrzebna jest zgoda sądu na podsłuch, ewentualnie służby czy organa państwa mogą to przeprowadzić w wyjątkowych okolicznościach na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli ktoś dysponuje wiedzą prawniczą to oczywiście też może się podzielić cenną poradą, ale przede wszystkim pytam o wykonalność, czy możliwe jest przeprowadzenie podsłuchu w taki sposób jak opisuję poniżej. Prawdopodobnie padłem jego ofiarą i zanim zgłoszę sprawę w odpowiednich instytucjach, chciałbym zasięgnąć języka.

Zatem - czy dysponując sprzętem detektywistycznym, oprogramowaniem szpiegowskim dostępnym na rynku, w różnych sklepach internetowych itp., lub korzystając z usług agencji detektywistycznych czy specjalistycznych firm, istnieje możliwość podsłuchiwania cudzych rozmów telefonicznych? Założmy wstępnie, że bez fizycznego dostępu do urządzenia “ofiary” (po to aby np. zainstalować w nim aplikację szpiegowską). Przyjmijmy, że ktoś dysponuje samym nr. telefonu “ofiary” czy nr. IP urządzenia, IMEI telefonu. Czy ktoś obeznany mógłby przybliżyć mi techniczne aspekty takiego podsłuchu, na jakiej zasadzie to działa, jak wygląda od “kuchni” - bez podawania żadnych nazw konkretnych urządzeń czy oprogramowania, sam techniczny żargon. Czy wykorzystywane są tutaj w jakikolwiek sposób metody “nasłuchowe”, i ewentualnie na jak dużych dystansach jest możliwe przechwytywanie rozmów telefonicznych od źródła sygnału urządzenia?

Pozdrawiam.

Kolego, każda ze służb w naszym kraju działa na podstawie określonych przepisów prawa. Jeśli chodzi o działania tych służb ingerujące w prawa i wolności obywatelskie przepisy te MUSZĄ być określone w ustawach dlatego też każda ze służb posiada swoją odrębną ustawę w której zawarto co i w jakich przypadkach jest dozwolone. Tam też możesz znaleźć enumeratywnie określone przypadki w jakich okolicznościach, wobec kogo oraz po spełnieniu jakich przesłanek można stosować potocznie zwany “podsłuch” chociaż nie jest to określenie precyzyjne gdyż rzeczywiście nazywa się to kontrolą operacyjną (tu masz pierwszy z brzegu przykład od wujka Google : https://www.arslege.pl/kontrola-operacyjna/k181/a18327/ - a jest tego znacznie więcej) na którą składa się wiele elementów o których nie będę się rozpisywał - doczytasz sam bo większość tych przepisów jest jawna i jest w necie. Ponadto w ramach postępowania przygotowawczego na podstawie przepisów KPK także można stosować tzw. “podsłuch procesowy” - robi to organ procesowy. W żadnych z w.wym przypadków podsłuchu nie może stosować osoba prywatna, czy np. firma detektywistyczna - jest to nielegalne!
Co do kwestii technicznych - to odpowiedz sobie na pytanie - czego w obecnych czasach (jeśli chodzi o informatykę) nie można? Wystarczy połączenie z internetem i odpowiednie narzędzia, do których także jest dostęp, bo wszystko jest kwestią ceny.

Pozdrawiam.