Podstawki LGA1150. Zastosowanie, kompatybilność wsteczna itp

Witam.

Ciekawi mnie, mimo że nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi (nawet Wikipedia i nieraz, drogą dedukcji) na nurtujące pytania.

  1. Czy podstawki Intela LGA1150 to przyszłościowe podstawki (określa je proces technologiczny ?) ?

  2. Czy podstawki LGA np. 2011, 1366, 1156, 1155 że tak ujmę to przestarzałe typy (nie będą już montowane w płyty główne - wyjdą z produkcji ?) które odsunięte zostaną na rzecz LGA1150, jako przyszłościowy socket wedle producenta (Intel) ?

  3. Czy warto inwestować na dłuższą metę w podstawki wyżej wymienione (punkt 2) po za LGA1150 ?

  4. Czy jakiś z socketów montowany w płytach głównych jest “kompatybilny wstecz” (obsługuje procesory z innym LGA) ? Jeśli tak to jaki.

Trochę nie na miejscu pytanie, ale kto pyta nie błądzi :slight_smile:

Znając życie za niedługo będzie coś nowego, ja osobiście nigdy nie pcham się w nowości, wolę sprawdzone rozwiązania. Ale widać, że pod tą podstawkę

trochę CPU już jest.

http://pclab.pl/news52038.html

http://www.jaki-procesor.pl/lga-1150

Ad2 Jak to w sprzęcie komputerowym, nowe powoli zastępuje stare,ale to powolny proces.

Ad3 Wszystko zależy od kupującego i jego oczekiwań co do sprzętu,jedni wolą nowości,inni sprawdzone rozwiązania.

Ad4 Nie ma kompatybilności, dany CPU 1155 do socketu płyty 1155 itp.

Dzięki za odpowiedz :slight_smile:

Intel trochę miesza z numeracją LGA…

Taki np. LGA1366 po co to było robione w ogóle…

Zmienia się proces technologiczny to i zmienia się oznaczenie podstawki.

Obecnie jak się nie mylę proces 22nm to najnowszy jako podstawka LGA1150

Oczywiście że każdy wybierze co mu odpowiada wedle własnego upodobania i celów, ale takie zagrywki producenta są nie na miejscu. Jak stosuje numerację to niech leci przynajmniej po kolei… Wynika z tego że proces 14nm będzie miał oznaczenie LGA2XXX - powrót do “pewnej myśli” z “odstępstwem” od poprzedniej (LGA1150) - moje domysły :smiley: Tylko mącą w głowach, zwykłemu zjadaczowi chleba :slight_smile:

Ale to co chciałem to się dowiedziałem :slight_smile:

Nie do końca, wcześniejsza generacja procesorów (Ivy Bridge, podstawka 1155) też jest w 22nm.

Nie byłem tego właśnie pewien do końca… Dzięki za sprostowanie.

Za rogiem nowy rok i nowy proces technologiczny… Jednak lepiej by było aby podstawka się nie zmieniła na coś nowego… :slight_smile:

Wachlarz w wyborze takiego MOBO i jego zawartości jest szeroki i nie każdemu dogodzi (ma coś fajnego, ale nie ma tego, ale ma coś gorszego itd.). Zwłaszcza że ceny tak szybko nie spadają, a nawet wyssane z palca, przy czym niektórzy cenią sobie pewne produkty, nawet te nie na topie.

W następnym roku ma być Haswell Refresh http://pclab.pl/news54673.html (mimo podstawki 1150 nie będą kompatybilne z Haswell’em).

Jednym słowem wielki śmietnik… :slight_smile:

Ta sama podstawka ale… właśnie zawsze jest jakieś ale…

Aby tylko BGA nie weszło zbyt szybko…

@falcon89, widzę że jesteś dosyć na topie z nowościami jak i nowinkami oraz bogatą wiedzą :slight_smile: