Podświetlenie linku aktualnej strony

Witam

Mam coś takiego: mam po lewej stronie np menu i jak kliknę na jakiś link w tym menu to po prawej pojawia mi się zawartość podstrony tego menu. Tylko teraz chcę zrobić w js (jquery) coś takiego, żeby podświetlało link w tym menu na której stronie aktualnie przebywam np. mam menu: o mnie, kontakt, strona główna i jeśli jestem na stronie głównej do np link w menu ‘strona główna’ ma opacity: 0.5; a jesli jestem na stronie ‘o mnie’ to ten link ma mieć opacity na 0.5. Nie chodzi mi o to jak najade myszką na link tylko jak aktualnie przebywam na stronie. mam nadzieje ze jasno wytłumaczyłem.

W jQuery tego ci nie zrobię ale powiem jak zrobić. Pobierasz wszystkie elementy zawierające link, pobierasz aktualny adres strony, odpowiednio przycinasz i w pętli porównujesz do atrybutów href elementów . A wtedy to tylko zmienić klasę.

tyle to ja też wiem ale jak np pobrać nazwę pliku/linku w jquery. bo to mi zwraca nazwę całej ścieżki ale jak to obciąć tylko do nazwy pliku?

var url = document.URL;

var Docname =(url.substring(url.lastIndexOf("\\")+1,url.lastIndexOf("\.")));

alert (Docname);

Normalnie pobiera się przez document.location.pathname

no dobra ale to mi zwróci jak mam np: http://mojastrona.pl/galeria.php to zwróci ‘galeria’ ? czy coś innego?