Podział dysków dla linuksa

chcę trochę poćwiczyć linuksa na starszym sprzęcie

mam kilka mniejszych dysków

jakieś 800MB 1GB 2GB i 2 po 4,3GB

pytanie jak je przydzielić?

myślałem, że kawałek 800 (może z 50MB na BOOT) reszta na SWAP

i co dalej?? ile na VAR ile na USER

i co w ogóle umieszczać na różnych dyskach

czy lepiej zainstalować jakąś starszą kompilację czy nową ale z lżejszym menadżerem okien?

A po co tak się bawić i rozdrabniać?

W domowych warunkach wystarczy podział na /, /home i swap.

Wg mnie zrób tak:

Jeden 4,3 GB - /

Drugi 4,3 GB - /home

800 lub 1 GB na swap.

Pozostałe podmontuj sobie w /media, /mnt czy nawet gdzieś w /home i będziesz miał na dane.

Nowszą z lekkim WM. Jeżeli masz zamiar pytać o dystrybucję, to jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

Albo jeśli jest taka możliwość stwórz sobie RAID i podziel dysk jak proponuje Areh. Ogólnie można by się rozdrabniać i nawet lepiej zabezpieczyć partycje czy dyski ale jeśli to ma być komputer do zabaw to rzeczywiście nie ma to większego sensu. Chyba, że pod pojęciem “poćwiczyć Linuksa” masz na myśli wykorzystanie go jako serwer?

Pozdrawiam!

hmm

teraz myślę że mogę mieć mało ramu

3 x 64MB SDRAM

Dla Linuksa nigdy mało :slight_smile: Ilość wystarczająca ale jak chcesz korzystać z takich technologii jak Flash to może system lekko przymulać :wink: Możesz postawić dowolną dystrybucję ale typu “zrób to sam” z Fluxboksem a nie gotowe typu Ubuntu, gdyż one nawet z Fluxboksem żrą masę RAMu, bo napchane są ciężkimi programami dla Gnome. W sumie z gotowców to najlepiej by się sprawdził Puppy Linux albo jakaś jego modyfikacja oprta na Ubuntu - Upup lub Debianie - Dpup i chyba jeszcze jest wersja oparta na Slackware.

Pozdrawiam!

ciągnę Xubuntu z fluxem

jest suport do tej wersji

PS płyta z dwoma celeronami 433MHz ale może uda się z nich coś wycisnąć :wink:

Xubuntu (Ubuntu z Xfce) czy Ubuntu z Fluksem, czyli Fluxbuntu? Jedno i drugie może być ociężałe i nie odczujesz komfortu, bo jak pisałem Ubuntu w każdej wersji poza Kubuntu przepakowane jest programami dla Gnome i innymi śmieciami. Lepszy wybór to Debian z Lxde, Debian ma takie samo wsparcie jak Ubuntu.

Pozdrawiam!

faktycznie Xface

mam poprzednią wersję Kubuntu 8 coś tam

spróbuję zainstalować najwyżej zmienię menadżera okien na coś słabszego

albo dokupię RAM

dzięki za porady