Podział dysku 60 GB pod Win i Linuxa

Jak najlepiej podzielić dysk 60 GB, żeby na jednej był lunixa, na drugiej windows, a na trzeciej meijsce na gry, filmy, muzykę.

hmmm 10gb , 7gb, i 43gb :mrgreen: ja mam tak i wystarcza mi miejsca na różne filmy i gry

10 GB - Windows + stery, ewetualnei jakeiś programy

10 GB - Linux + stery? + jakeiś programy

40 GB - gry, filmy, itp.

Tak może być?

bez problemu może być :slight_smile: według mnie może być…nawet lepiej niż ja byś miał… ale niewiem jak inni userzy uważają;)

A czy Intrnet będzie sprawnie chodził. Przecież do neta też trzeba mieć miejsce na pliki tyymczasowe itp.

P.S. Chyba lepiej:

15 gb, 15 gb, 30 gb

rób jak chcesz;) :slight_smile: ale być może i masz racje teraz… chociaż ja mam tak jak pisałem i jakoś net mi śmiga jak powinien;) ale żeczywiście zrób tak jak Ty myślisz…Żeby potem niebyło na mnie że Ci źle podpowiedziałem… :frowning: pozdro…udanego, hucznego sylwka życze :slight_smile: :smiley: :mrgreen:

chyba sie powtórzę ale 10 -10 - 40 .

10 dla samego windowsa w zupelności wystarczy ja mam 60 gb a na dysku C właśnie 10 a zuzyte jest 6.5 więc dla internetu to i tak za duzo poza tym i tam co jakis czas się oczyszcza system z tych plików

A rodzaje partycji to:

WIN - NTFS

LINUX - jaka?

GRY - FAT32

15 , 15 , 30

a SWAP dla Linuksa?

  1. Windows - dowolne

  2. SWAP (typ plików Linux Swap) - 512/ewentualnie więcej, ale nie powyżej 1GB bo się miejsce zmarnuje.

  3. Główna “/” (typ plików Ex3) - polecam przynajmniej z 7GB, a nawet i 10.

  4. ewentualna partycja domowa “/home” (ale wcale jej nie musi być, folder /home może znajdować się na partycji głównej) również Ex3.

  5. Reszta.

ogólnie to zabierasz się za coś o czym nie masz absolutnego pojęcia.

tak trudno przeglądnąć parę poradników w necie?

Linux potrzebuje 2 partycje?

krzychu13, poczytaj sobie trochę ten temat.

Jedna na system, druga na wymianę plików… coś takiego.

Podsumowując muszę założyć 4 partycje:

  1. Win - 10 GB, NTFS

  2. Linux - 9 GB, EX3

  3. Linux - 1GB, SWAP

  4. Gry - 40 GB

Te gry będą widoczne na Linuxie i Windowsie?

Ja mam następujące pytanie bo rezygnuje całkowicie z windowsa i mam dysk 80 gb podzielony na 3 partycje C: 5 gb D: 20 gb E 53 gb

i chce umiejscowić te partycje tak 20 gb na główny system , swap te 5 gb co mam na C i 53 gb na dysk home.

Wiem że na swap jest za dużo ale z tej partycji nie korzystam a jak system dzięki temu ma mi stabilnie chodzić to wole go poświęcić.

daj maksymalnie 1GB, a i tak tego nigdy nie przekroczy.

5GB nic Ci w stabilności nie da. zmarnujesz tylko miejsce.

skoro chcesz całkowicie zrezygnować z Windowsa to usuń wszystkie partycje i pozakładaj je od nowa.

  1. “/” - Ex3, 15GB

  2. “Swap” - Linux Swap (typ plików), 1GB

  3. “/home” - Ex3, cała reszta

A co to za partycja home?

Złączono Posta : 27.12.2006 (Sro) 18:17

Zadecydowałem tak:

15 GB Windows NTFS

10 GB Linux, EXT3

1 GB Swap, SWAP

34 GB Gry, NTFS

http://pmu.4.pl/

co prawda jest to o Ubuntu, ale akurat wstępne informacje (również partycjonowanie) są uniwersalne.

A czym podzielić te partycje, systemowym czy jakimś innym programem?

Co najpierw instalować? Win czy Linux?

Ja napisz jak ja zrobiłem,

30gb na Winde NTFS

768mb- linux-swap

10gb-linuxe x2

i reszta na /home

czyli 3 paryjcje na Linuxa i 1 na winde. Ja to zrobiłem dla testów na dysku wymiennym.

Najpierw winde, potem linuxa. Bo jeśli zrobisz odwrotnie to winda zamaże bootloadera linuxwego i trudno jest to zmienić.

można programem GParted. jest przecież o tym prezentacja na vortalu. poszukaj.

spod Windowsa też można (ja tak pierwszy raz robiłem). program Partition Magic 8 doskonale się do tego nadaje. usuwasz nim na przykład wszystkie partycje prócz partycji Windosowskiej (chyba, że Ci jej rozmiar nie pasuje) i zakładasz na nowo o odpowiednich systemach plików.

instalować najpierw Windowsa, później Linuksa. odwrotnie oczywiście też można, ale będzie potrzebna dodatkowa zabawa (więc początkującemu nie polecam). a tak podczas instalacji Linuksa wgra się GRUB lub LILO i pięknie wykryje zainstalowanego Windowsa (będzie wybór przy starcie systemu).