Podział dysku Linux Mint

Witam mam dysk o pojemności 1TB jak go sensownie podzielić na partycje pod Linux Mint, ile dać na swap przy 8GB ramu.

Na tak zadane pytanie otrzymasz wiele odpowiedzi. Jedni napiszą, że przy 8 GB RAM swap nie jest potrzebny, inni napiszą, że swap ma mieć tyle ile ma RAM itp. Co do rozmiaru partycji / (czyli tej głównej) - ja mam na dysku laptopa kilka różnych dystrybucji i w każdym przypadku na / daję około 8-9 GB, a zajętość tych partycji to około 60%. Regularnie oczyszczam system ze zbędnych śmieci, mam jeden program do oglądania filmów, jeden pakiet biurowy, jedną przeglądarkę internetową, nie magazynuję starych kerneli, usuwam obce lokalizacje - wystarcza miejsca. Partycję /home utwórz z całej reszty dysku i umieść ją na końcu. Wtedy łatwo ją będzie zmniejszyć i utworzyć nową po to by wypróbować jakąś inną dystrybucję. 

Partycję SWAP możesz sobie odpuścić, jeżeli rzeczywiście będzie potrzebna dodatkowa pamięć, bądź hibernacja, możesz utworzyć sobie później SWAP file na którejś partycji. Na katalog główny / dałbym więcej niż 10GB, masz duży dysk więc oszczędzenie kilku GB nic nie da, a może wyjść później wyjść bokiem. Na stronie minta podają w wymaganiach 9GB, zalecane 20GB, i tego zalecanego bym się trzymał.
Do użytku domowego wystarczą trzy partycje:

  • /boot bądź  /boot/efi  (fat32, 256MB)
  • / (ext4, 9-20GB)
  • /home  (ext4, cała reszta)

 

Proszę zapoznać się z tą stroną a następnie skorzystać z przycisku Edytuj  i dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza. 

 

Czy na pewno hibernacja będzie działać jeżeli SWAP nie będzie na partycji a w pliku? Czy ktoś tak ma i mu działa?

Będzie działać, mam tak u siebie na mint 17.3.

Po co mu patrycja /boot do użytku domowego ja się pytam?

Niech wrzuci wszystko na jedna partycje jak w windows skoro nie wie co zrobic, ew. na system czyli “/” 20GB reszta /home.

Kiedy się dowie jakie korzyści daje rozdzielenie katalogów systemowych na poszczególne dyski (o ile znajdzie w tym dla siebie korzyść) to będzie wiedział ile miejsca tam przeznaczyć. Puki co wszystko na jedna partycję ew. home wydzielony na drugiej, a swap w pliku.

No i ilu userów tyle porad i każda inna.

Pozdrawiam

/ 10-15 Giga /swap 8 Giga jak hibernujesz jak nie to nie i /home reszta.Zawsze można zmniejszyć na końcu /home i wstawić rozszerzoną.

 

 

Po to, że jak ma uefi, to esp musi być w fat32, a nie przypominam sobie, aby Linux działał na fat32 albo ntfs.

Może masz rację, nie zam się na efi, ale autor nie wspomina nic o dulaboocie z Windowsem >=8 więc potrzebne mu to jak dziura w moście.

Niekoniecznie i nie musi mieć dualboota. Ja np. mam komputer, na którym muszę mieć włączone uefi, żeby jakikolwiek system mi działał.

Osobiście wolę UEFI i być może kolega też woli, przynajmniej nie trzeba grzebać się z Grubem. Mniejszy bałagan z bootloaderami i partycjonowaniem (partycja esp może być wspólna dla Windows i Linuksa - na jednej partycji możesz mieć pliki rozruchowe Windowsa i jajko Linux). Zreszta to tylko kwestia czasu jak BIOS całkowicie zniknie. Zresztą BIOSu już nie ma, to tylko kompatybilność wsteczna.