Podział dysku Linux Mint


(Pawel S) #1

Witam mam dysk o pojemności 1TB jak go sensownie podzielić na partycje pod Linux Mint, ile dać na swap przy 8GB ramu.


(ubuuser) #2

Na tak zadane pytanie otrzymasz wiele odpowiedzi. Jedni napiszą, że przy 8 GB RAM swap nie jest potrzebny, inni napiszą, że swap ma mieć tyle ile ma RAM itp. Co do rozmiaru partycji / (czyli tej głównej) - ja mam na dysku laptopa kilka różnych dystrybucji i w każdym przypadku na / daję około 8-9 GB, a zajętość tych partycji to około 60%. Regularnie oczyszczam system ze zbędnych śmieci, mam jeden program do oglądania filmów, jeden pakiet biurowy, jedną przeglądarkę internetową, nie magazynuję starych kerneli, usuwam obce lokalizacje - wystarcza miejsca. Partycję /home utwórz z całej reszty dysku i umieść ją na końcu. Wtedy łatwo ją będzie zmniejszyć i utworzyć nową po to by wypróbować jakąś inną dystrybucję. 


(Te3ste3r) #3

Partycję SWAP możesz sobie odpuścić, jeżeli rzeczywiście będzie potrzebna dodatkowa pamięć, bądź hibernacja, możesz utworzyć sobie później SWAP file na którejś partycji. Na katalog główny / dałbym więcej niż 10GB, masz duży dysk więc oszczędzenie kilku GB nic nie da, a może wyjść później wyjść bokiem. Na stronie minta podają w wymaganiach 9GB, zalecane 20GB, i tego zalecanego bym się trzymał.
Do użytku domowego wystarczą trzy partycje:

  • /boot bądź  /boot/efi  (fat32, 256MB)
  • / (ext4, 9-20GB)
  • /home  (ext4, cała reszta)

(rgabrysiak) #4

 

Proszę zapoznać się z tą stroną a następnie skorzystać z przycisku Edytuj  i dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza. 


(Ernest Magnus) #5

 

Czy na pewno hibernacja będzie działać jeżeli SWAP nie będzie na partycji a w pliku? Czy ktoś tak ma i mu działa?


(Te3ste3r) #6

Będzie działać, mam tak u siebie na mint 17.3.


(pocolog) #7

Po co mu patrycja /boot do użytku domowego ja się pytam?

Niech wrzuci wszystko na jedna partycje jak w windows skoro nie wie co zrobic, ew. na system czyli “/” 20GB reszta /home.

Kiedy się dowie jakie korzyści daje rozdzielenie katalogów systemowych na poszczególne dyski (o ile znajdzie w tym dla siebie korzyść) to będzie wiedział ile miejsca tam przeznaczyć. Puki co wszystko na jedna partycję ew. home wydzielony na drugiej, a swap w pliku.


(christ0) #8

No i ilu userów tyle porad i każda inna.

Pozdrawiam

/ 10-15 Giga /swap 8 Giga jak hibernujesz jak nie to nie i /home reszta.Zawsze można zmniejszyć na końcu /home i wstawić rozszerzoną.

 

 


(roobal) #9

Po to, że jak ma uefi, to esp musi być w fat32, a nie przypominam sobie, aby Linux działał na fat32 albo ntfs.


(pocolog) #10

Może masz rację, nie zam się na efi, ale autor nie wspomina nic o dulaboocie z Windowsem >=8 więc potrzebne mu to jak dziura w moście.


(roobal) #11

Niekoniecznie i nie musi mieć dualboota. Ja np. mam komputer, na którym muszę mieć włączone uefi, żeby jakikolwiek system mi działał.

Osobiście wolę UEFI i być może kolega też woli, przynajmniej nie trzeba grzebać się z Grubem. Mniejszy bałagan z bootloaderami i partycjonowaniem (partycja esp może być wspólna dla Windows i Linuksa - na jednej partycji możesz mieć pliki rozruchowe Windowsa i jajko Linux). Zreszta to tylko kwestia czasu jak BIOS całkowicie zniknie. Zresztą BIOSu już nie ma, to tylko kompatybilność wsteczna.