Podział dysku na partycje bez utraty danych - Windows XP


(Paweloso) #1

Czy istnieje jakiś sposób na podzielenie dysku na partycje bez utraty danych na dysku? Mam tylko jedną na której jest zainstalowany system, wszystkie gry i programy.


(stranger 004) #2

Bardzo łatwo jest taką operację wykonać programem easeus partition master - (jest do pobrania na portalu DP) - po prostu pomniejszasz tym programem tą jedyną partycję o ilość żądanych GB potrzebnych do utworzenia nowej/kolejnej partycji. Czyli np. jeżeli dysk ma 160GB, (zajętego miejsca przez system oraz programy masz np. 20GB) To pomniejszyć dysk możesz o jakieś 120GB - w ten sposób powstanie nieprzydzielone miejsce, z którego stworzysz partycję 120GB.

Co ważne! nie utracisz podczas tej operacji danych - po prostu program nie pozwoli ci pomniejszyć dysku o zajęte miejsce :slight_smile:


(Paweloso) #3

Wielkie dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie:

czy jak podzielę dysk tym programem i będę chciał zrobić formatowanie systemu, nie stracę danych z partycji, na której nie ma systemu?


(Cedar) #4

Drobna uwaga - formatujesz dysk lub partycję, na której jest zainstalowany system a nie formatujesz systemu.

Każda partycja jest jakby oddzielnym dyskiem i jej formatowanie nie wpływa na zawartość innych partycji/dysków.

Programy zainstalowane na innej partycji niż systemowa przechowują na niej jednak wiele danych i po sformatowaniu i nowej instalacji systemu w większości przypadków się nie uruchomią lub będą działały błędnie.