Podział dysku na partycje w Windows Vista

Kupiłem ostatnio laptopa z Vistą i był on podzielony na takie partycje:

C (systemowy dysk) 90 GB

D 30 GB

Czy możliwe jest bezproblemowe podzielenie dysku bez utrary danych? Czy są do tego jakieś dobre programy? proszę o pomoc…

Bez problemu możesz przesunąć partycję jeżeli system jest zainstalowany,

Tu znajdziesz coś dla siebie http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=59

polecam partition magick, lub paragon partition manager

Jeśli chodzi o Partition Magic 8.0 to mam pełną wersję i na Xpku rzeczywiście podział odbył się bez problemu. Trochę się obawiam czy na Viscie sie zainstaluje a pozniej czy wszystko bedzie ok…

Pobierz GParteta, to LiveCD

podczepię się pod ten wątek :mrgreen:

kupiłem niedawno laptopa z vistą i mam taki fabryczny podział dysków:

dysk 1 - pusty 100% (konfiguracja EISA) - 11,72GB

dysk 2 - system (NTFS, partycja podstawowa - 78,76GB

dysk 3 - nieprzydzielone - 1,95GB

dysk 4 - partycja podstawowa NTFS - 19,36GB

mam pytanie: czy taki podział ma jakiś sens i jest do czegoś potrzebny? chodzi mi o dyski 1 i 3

z góry dzięki za pomoc :smiley:

Według mnie w ogóle nie ma sensu. Jak ja bym dzielił na partycje to bym połączył 1 i 3 bo co można mieć na dysku o pojemności 2 gb?

A jaki to jest laptop?Chodzi mi o firme?Dlaczego pytam…otóż:

Na codzien pracuje w serwisie technicznym ACER-a.Kazdy nowo zakupiony laptop lub desktop,posiada na dysku twardym,fabrycznie tworzoną,ukrytą partycje EISA.Ta partycja to nic innego jak obraz zainstalowanego fabrycznie systemu.I gdy np.windows ci sie wysypie i musisz zrobic reinstalke,to wystarczy ze przy uruchamianiu systemu(gdy wyskakuje biala plansza z poziomu której masz dostep do BIOS-u)wciskasz kombinacje klawiszy ALT+F10.Wtedy uruchamia sie program do odtworzenia systemu windows który wykozystuje wlasnie w/w uktytą partycje.Dla porównania:predkosc kopiowania plików z tej partycji osiąga żędu 700Mb/min,a z plytki ok 80Mb/min.

Jednakze nie rozumie dlaczego u Ciebie ta partycja zajmuje az 11giga???

Max.nawet dla Visty to 4Gb.

Natomiast dysk 3 to juz totalne nieporozumienie.Spróbuj ją połączyć z dyskiem 2 lub 4.Ale tutaj bedziesz musial uzyc jakiegos softa typu Partition Manager lub Partition Magic.

Peace!

dzięki za odzew :slight_smile:

od razu mówię że o kompach mam mgliste pojęcie, laptop to Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505

takie dane o dyskach mam w oknie “zarządzanie dyskami” czy coś takiego, pogrzebałem trochę we właściwościach i przy dysku 3 (ok. 2GB) piszą coś o MBR, rekord rozruchowy czy jakoś tak, tylko dlaczego jest nieprzydzielony? czarna magia dla mnie

do laptopa dostałem płyty vista + stery+antywir+nero więc raczej partycja do przywracania odpada, tym bardziej że mam jak byk napisane że jest pusta 100%

jest u mnie w viście coś takiego jak tworzenie i formatowanie partycji, tym nie da się ewentualnie połączyć / zmienić tych ustawień?

Ja mam laptopa z dyskiem 1,96 GB - 1 partycja C:.

He he…to pewnie jeszcze na tym laptopie Twoi pradziadkowie w "Spider’-a grali :mrgreen: