Podział dysku na partycje

Witam, mam następujący problem: chciałbym podzielić dysk 320gb w laptopie z Vista na dwie partycje, w tym celu włączam w panelu sterowania “zarządzanie komputerem” a następnie “zarządzanie dyskami” i “zmniejsz wolumin”, ale system oblicza, że może zmniejszyć jedynie o około 86gb, a Vista chyba nie potrzebuje partycji o pojemności 200gb które pozostaje? Jak to zrobić w jakiś inny sposób, ale niezbyt skomplikowany? Zaznaczam, że chciałbym skorzystać z darmowych programów. Ile rozsądnie przeznaczyć miejsca na partycję z systemem?

Ściągnij sobie darmowy program GParted - dostępny jako obraz *.iso. Wypal to na cd (live cd). Potem ustawiasz w BIOSIE bootowanie z napędu optycznego. Oczywiście zakładam, że masz kopie wszystkich ważnych danych :).

Na partycję systemową myślę, że powinno wystarczyć 20GB, resztę dzielimy wg uznania. Oczywiście używamy systemu plików NTFS. W razie wątpliwości, poszukaj - tutoriale do GParted są dostępne w internecie.

A czy GParted sformatuje tamtą partycję i konieczne będzie ponowne instalowanie Visty?

eMeF , przed zmniejszaniem rozmiaru partycji należy zdefragmentować dysk (partycję). Do tego celu polecam darmowy JkDefrag.

Witam.

Radziłbym jednak utworzyć partycje od nowa, od początku, sformatować, a potem na tak przygotowany dysk instalować docelowy system. Wyczyniałem różne cuda z moim dyskiem pod xp, zdarzało się tak, że potem “gubiły się” ścieżki do plików (mimo defragmentacji). Po prostu przygotuj dysk. Nie polecałbym GParted, gdybym go wcześniej nie sprawdził w akcji ;), najpierw ubuntu obecnie już od dluższego czasu pclinuxos; obecnie na twardzielu siedzi tylko pclos :slight_smile: