Podział dysku na partycje

No więc kolejny temat dotyczący dzielenia dysku przez laika :slight_smile:

Więc : zakupiłem laptopa który oczywiście wymaga podzielenia dysku.

Po pierwsze ;chcę to zrobić programem GParted i pytanie ;czy zrobię to nim na 64 bitowym windowsie 7.

I po drugie jak podzielić żeby nie schrzanić czegoś, nie chodzi mi o to co kolejno klikac w GParted tylko co i w jakiej kolejności tworzyć ,pewnie dałbym radę sam ale… mój dysk ma już 3 part. podst. i 1 dysk log. więc nie chcę dołożyć kolejnej partycji bo to chyba już za dużo by było.

Teraz wygląda to tak:dyskizrzut.th.jpg

Zaczynam od zmniejszenia partycji C … i co dalej ,chciałbym zwiększyć dysk logiczny (czy to to samo co partycja rozszerzona?) D i dołożyć jeszcze jeden ,załóżmy G. Czy całe wolne miejsce powstałe po zmniejszeniu C przydzielić do D a potem podzielić D na kolejny dysk logiczny G ,czy lepiej z np. połowy wolnego miejsca po C zwiększyć D a z drugiej połowy utworzyć kolejną partycję ? Tylko to już chyba byłoby o jedną partycję za dużo.

Proszę o radę.Wiem że tematów o tym jest mnóstwo,przeczytałem większośc z nich ale miesza mi w głowie moja już istnięjąca ilość partycji,dodatkowo gdzieś "tam jest jeszcze part. recovery. A tak w ogóle to co to jest u mnie ten nie oznaczony dysk 200mb i dysk Partycja OEM ?

  • Partycja 200 MB to partycja ze składnikami systemu i musi zostać nietknięta!

  • Partycja OEM, to wlasnie jest Twoja partycja tzw. Recovery.

  • Partycja “LENOVO”, zawiera prawdopodobnie oprogramowanie firmowe. “W razie czego” zostawił bym ją w spokoju!

  • Dzielić (jak chcesz?) możesz u Ciebie jedynie partycję C. Można to zrobić zmniejszając ją “od tyłu”, od strony partycji D (LENOVO) tak, aby powstał obszar niezagospodarowany , i następnie na nim utworzyć nową partycję, lub… zwiększyć o ten obszar partycję D (LENOVO) i traktowac ją jako partycję “magazynową” na swoje różne zasoby, łącznie z tymi, które wstawiła tam firma Lenovo.

  • Osobiście polecam Easeus Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html niż GParted.

Tak to D to stery i oprogramowanie od Lenovo min. program do odzyskania z recovery,więc rzeczywiście nie chciałbym tego stracić ale tak myślę że powiększenie tego dysku mu nie zaszkodzi. Tak jak mówisz najłatwiej utworzyć nową part. (rozszerzoną chyba ) tylko czy nie zrobi ich się wtedy za dużo tzn. 5 jak powinno być max. 4 ?

Ta oem to też tak myślę że to właśnie recovery tylko ,że miesza mi fakt ,że jak dodam te wszystkie partycje to wychodzi jakieś 700 gb a dysk ma 750 i sądziłem że to niewidoczne 50 to recovery no ale może się mylę.

Cztery, to mogą być “podstawowe” w Windowsie 7. Generalnie, poza podstawowymi, możesz ich robić ile chcesz! Tylko po co?

Osobiście rozszerzył bym partycję D o pewien obszar (powiedzmy 200-300 GB) wygospodarowany “z tyłu” partycji C i… wszystko.

OEM, to na pewno Recovery!

Pojemność dysku

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … cal-drives

Dodane poniedziałek, 2 sty 2012, 11:06

Z tymi recovery ,może być zamotka .Coś mi się zdaje ,że ingerencja w systemową może (nie musi) unieruchomić recovery ,one często chcą się przywracać ,tylko na ten sam "fabryczny"rozmiar partycji (tak mi się coś zdaje ale mogę się mylić)

Ok ; mój dysk logiczny D jest partycją rozszerzoną tak? I wychodzi na to że więcej ich utworzyć nie mogę. Tzn. są 3 podst. i 1 (d) rozszerzona ,tak to rozumiem.

Z “C” wezmę ok. 600 gb ,ale nie chcę całości przydzielić do “D” ,chciałbym dołożyć tam 300 a z pozostałych 300 zrobić jeszcze jeden “użyteczny” dysk ,czy to mozliwe ?

Dobrze kumam ,że można najpierw całość dołożyć do D a następnie “wydzielić” z tych 629 na D jeszcze jeden dysk logiczny?

z dysku C nie możesz zabrać więcej niż jest w tym momencie wolne = 627.69GB ,proponuje zostawić C(System) 50/60GBGB.

Tak

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc727978(WS.10).aspx

Podsumujmy i zakończmy chyba bo coś ciężki łeb mam do tego.

Zakładam ,że mój dysk logiczny D to part. rozszerzona.Więc powiększam ją o jakąś tam część odzyskaną z C a to co zostanie tworzę jeszcze jeden dysk logiczny na part. rozszerzonej (?) D. Będzie śmigać? :slight_smile:

Zmniejszasz C > dokładasz do D > zmniejszasz D i tworzysz dysk logiczny E ,powinno śmigać :smiley: (tak to chyba powinno wyglądać :slight_smile: )

Ale jak pisałem wyżej nie jestem pewny tego :

Płyty recovery już wypaliłeś? Sprawdziłeś czy działają? Jak nie to sobie przygotuj taki zestaw ratunkowy - tak na wszelki wypadek.

:roll:

Wypalone nie sprawdzane ,zakładam ,że są ok.

No to dzięki Panowie ,poszło szybciej niż gadania o tym było. Zrobione easusem, nie wiem może GParted lepszy ale easusem nie trzeba się bawić w wypalanie płyt zmiany startu w biosie itp. Pozdrawiam