Podział dysku pod Ubuntu 10.04

Witam.

Zamierzam instalować Linux Ubuntu 10.04.

Mam dysk 500GB i zamierzam jego całą pojemność przeznaczyć dla Linuksa.

Możecie mi doradzić jak podzielić go dla Ubuntu, czy może podczas instalacji zaznaczyć, żeby Ubuntu zajęło cały dysk i samo sobie przydzieliło odpowiednie części dysku ?

Pozdrawiam

Gdy to zaznaczysz Ubuntu zrobi partycje SWAP i " / ", czyli główną gdzie będzie wszystko…

Sam tak używałem Ubuntu (jak również inne Linux`y) i powiem, że się sprawdza… Nigdy nie ma za mało miejsca :wink:

W tym temacie masz wyjaśnione szczegółowo co i jak partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html :wink:

Natomiast tak w skrócie to lepiej nie używać automatu do podziału dysku, ponieważ jak pisał kolega wyżej tworzona jest tylko i wyłącznie partycja z systemem oraz swap a stwarza to zarówno pewną niewygodę jak i niebezpieczeństwo - utrata ważnych, cennych danych itp.

Proponuję podzielić to tak:

Na system, dla katalogu / - 10GB maksymalnie, więcej nie ma sensu, Ubuntu to nie Vista.

Swap - 512MB - 1GB lub Swap = ilości RAMu w przypadku chęci korzystania z hibernacji.

Partycja na dane montowana w katalogu /home - reszta miejsca na dysku.

Możesz ewentualnie stworzyć dodatkowe partycje na dane :wink:

Pozdrawiam!

Czyli to, co z tych przydzielonych:

zostanie (przy dysku ~470GB) - już absolutnie i w każdej sytuacji wystarczy na “/tmp”?.. Czy może jednak nie zawsze?..

:wink: