Podział dysku w netbooku a partycja recovery

(Pcz 07) #1

Witam

Szukałem na forum, owszem podobnych tematów jest tzw. multum, lecz niekoniecznie dotyczą one specyficznej grupy urządzeń, którymi są netbooki.

A więc sprawa wygląda tak:

netbook acer d250 z dyskiem 160GB

w moim komputerze widoczna tylko jedna partycja systemowa C o pojemności 139GB

w zarządzaniu dyskami widzę jeszcze jedną partycję: PQSERVICE o pojemności 10GB, z której to zapewne ładowany jest obraz systemu do instalacji z wszelkimi programami (tak było przy 1 instalacji)

I tu pojawia się moje pytanie, a mianowicie czy jest możliwość podzielenia tej jednej dużej partycji © na jakieś dwie © i (D) bez naruszenia tej ukrytej?

Chodzi mi tu o pewną informację ponieważ netbook nie ma napędu optycznego i jeśli coś pójdzie nie tak i system nie będzie chciał się instalować z tej ukrytej partycji, to będę pozbawiony systemu za który zapłaciłem jakby nie patrzeć na to

Mam zamiar dzielić partycję darmowym programem: EASEUS Partition Master 4.1.1 Home Edition

Tylko czy nic nie zepsuję? Jak to zrobić? Pomożecie?

Z góry dziękuję.

(892ugbwl8ik9zlxm97wz) #2

Też mam ukrytą partycję(Recovery) i też miałem tylko partycję C , tym programem co napisałeś podzielisz dysk bez problemu bez utraty partycji(sam nim dzieliłem)Partycja recovery działa dalej,nic się nie zepsuło.Program prosty i łatwy w obsłudze.

(Pcz 07) #3

To mamy już jakiś konkret. O to chodziło. Czekam na jeszcze jakieś opinie, spostrzeżenia :smiley:

(skrzek) #4

jeśli nie będziesz nic majstrował przy ukrytej partycji to nic w niej nie zepsujesz...

działaj po prostu na partycji systemowej (twoje C) najpierw zmniejsz jej rozmiar i później w wolnym miejscu stwórz nową partycję.

(Pcz 07) #5

nie mam zamiaru nic majstrować, ale czy operacje na partycji C nie wpłyną na sektor rozruchowy, bo jak jego zepsujemy, to później recovery nie ruszy...

(roobal) #6

Nie wpłyną, Ty masz za zadanie zmniejszyć partycję. Gdybyś instalował inny system, na przykład inną wersję Windows lub Linuksa to wtedy byś już ingerował w MBR ale w przypadku Linuksa jego bootloader wykryłby tą ukrytą partycję i dodał ją do listy wyboru i rozruch z tej partycji byłby dostępny po wybraniu jej z tej właśnie listy :slight_smile:

Co do obrazu systemu z partycji, postaraj się go nagrać w jakikolwiek sposób na płyty DVD albo jeśli jest taka możliwość na pendrajwa, bo jak Ci dysk padnie to razem z systemem albo przypadkowo usuniesz a jakby nie patrzeć, zapłaciłeś w końcu za niego :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Pcz 07) #7

jutro jak będę miał humor po egzaminie to spróbuje zadziałać, zobaczymy czy macie rację, najwyżej obciążę redakcję :lol:

(Miciu1) #8

Tylko pamiętaj; zanim odpalisz Easeus musisz DOBRZE zdefragmentować partycję C (możesz defragmentatorem systemowym- ale kikakrotnie).

(Pcz 07) #9

Hej, chyba wszystko idzie bo recovery rusza, a jak rusza to pewnie i dalej pójdzie, no ale teraz nie chce tego sprawdzać :lol:

Dzięki :slight_smile: