Podział dysku w netbooku a partycja recovery

Witam

Szukałem na forum, owszem podobnych tematów jest tzw. multum, lecz niekoniecznie dotyczą one specyficznej grupy urządzeń, którymi są netbooki.

A więc sprawa wygląda tak:

netbook acer d250 z dyskiem 160GB

w moim komputerze widoczna tylko jedna partycja systemowa C o pojemności 139GB

w zarządzaniu dyskami widzę jeszcze jedną partycję: PQSERVICE o pojemności 10GB, z której to zapewne ładowany jest obraz systemu do instalacji z wszelkimi programami (tak było przy 1 instalacji)

I tu pojawia się moje pytanie, a mianowicie czy jest możliwość podzielenia tej jednej dużej partycji © na jakieś dwie © i (D) bez naruszenia tej ukrytej?

Chodzi mi tu o pewną informację ponieważ netbook nie ma napędu optycznego i jeśli coś pójdzie nie tak i system nie będzie chciał się instalować z tej ukrytej partycji, to będę pozbawiony systemu za który zapłaciłem jakby nie patrzeć na to

Mam zamiar dzielić partycję darmowym programem: EASEUS Partition Master 4.1.1 Home Edition

Tylko czy nic nie zepsuję? Jak to zrobić? Pomożecie?

Z góry dziękuję.

Też mam ukrytą partycję(Recovery) i też miałem tylko partycję C , tym programem co napisałeś podzielisz dysk bez problemu bez utraty partycji(sam nim dzieliłem)Partycja recovery działa dalej,nic się nie zepsuło.Program prosty i łatwy w obsłudze.

To mamy już jakiś konkret. O to chodziło. Czekam na jeszcze jakieś opinie, spostrzeżenia :smiley:

jeśli nie będziesz nic majstrował przy ukrytej partycji to nic w niej nie zepsujesz…

działaj po prostu na partycji systemowej (twoje C) najpierw zmniejsz jej rozmiar i później w wolnym miejscu stwórz nową partycję.

nie mam zamiaru nic majstrować, ale czy operacje na partycji C nie wpłyną na sektor rozruchowy, bo jak jego zepsujemy, to później recovery nie ruszy…

Nie wpłyną, Ty masz za zadanie zmniejszyć partycję. Gdybyś instalował inny system, na przykład inną wersję Windows lub Linuksa to wtedy byś już ingerował w MBR ale w przypadku Linuksa jego bootloader wykryłby tą ukrytą partycję i dodał ją do listy wyboru i rozruch z tej partycji byłby dostępny po wybraniu jej z tej właśnie listy :slight_smile:

Co do obrazu systemu z partycji, postaraj się go nagrać w jakikolwiek sposób na płyty DVD albo jeśli jest taka możliwość na pendrajwa, bo jak Ci dysk padnie to razem z systemem albo przypadkowo usuniesz a jakby nie patrzeć, zapłaciłeś w końcu za niego :slight_smile:

Pozdrawiam!

jutro jak będę miał humor po egzaminie to spróbuje zadziałać, zobaczymy czy macie rację, najwyżej obciążę redakcję :lol:

Tylko pamiętaj; zanim odpalisz Easeus musisz DOBRZE zdefragmentować partycję C (możesz defragmentatorem systemowym- ale kikakrotnie).

Hej, chyba wszystko idzie bo recovery rusza, a jak rusza to pewnie i dalej pójdzie, no ale teraz nie chce tego sprawdzać :lol:

Dzięki :slight_smile: