Podzial dysku z systemem

Czy jest mozliwosc rozdzielenia jednego dysku (C:) na 2 rowne? Chodzi mi o to by je rozdzielic lecz na dysku C: jest zainstalowany windows jest taka mozliwosc bez reinstalacji systemu??

Najpierw dysk zdefragmentuj, a potem użyj programu GParted

ale usune wtedy windowsa :confused:

Teoretycznie nie, ale zawsze może coś się nie udać.

teoretycznie??

zle zrozumielem. Zdefragmentuj czy zformatuj?? z zdefragmontowaniem nie ma problemu…

Masz tylko jedną partycję?

Daj screen z zarządzania dyskami.

Nie mam teraz laptopa ale mam 2 dyski na jednym jest Windows Vista na drugim dysk Recovery firmy HP. Niechce instalwac wszystkiego na dysku gdzie jest system. System mam na dysku (C:) z 140GB wolnego miejsca(zajete jest ok. 20GB), a na (D:) mam jakies chyba 5-10 GB i tam jest ten Recovery. Chce odłączyć paredziesiat GB od dysku (C:) bez reinstalacji systemu.

Lepiej jak byś dał screen. Ale jeśli chcesz zmniejszyć dysk (C:) to -> Start -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami -> prawym na dysk (C:) -> Zmniejsz wolumin… -> Potem na obszarerze nie przydzielonym robisz partycję.

Tak jak wyżej, przed operacją najlepiej defragmetuj dysk i możesz też zrobić sobie płyte DVD recovery z partycji recovery - powinieneś mieć gdzieś z w menu “Start”.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu … 1888〈=

OK. zadzialalo. Teraz moge wypalic ten dysk Recovery? Tam jest jeden plik.

Dysk Recovery wypala się poprzez specjalną aplikację dołączoną przez firmę HP. Otwórz w menu start program Recovery Manager i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Niektóre płyty Recovery podczas reinstalacji (odtworzeniu obrazu) usuwają partycje utworzone przez systemowy partycjoner oraz programy firm trzecich. Znikaja często także programy typu trial (np. MS Office). Dopiero podczas pierwszego reinstalowania (z płytyt DVD Recovery) jest opcja utworzenia “właściwej” dodatkowej partycji na dane (czasem oznaczana np. literą E:).

Tak więc jak będziesz w przyszłości reinstalował system to zbackup’uj dane.

Tak jest np. z płytami Recovery Toshiba.

Pozdrawiam.