Podział dysku zewnętrznego na partycje

(system) #1

Witam, proszę o informację, w jaki sposób podzielić nowy dysk zewnętrzny USB 320 GB na dwie lub trzy partycje? Mam win 7 64 bit. Narzędzie - zarządzanie dyskami - dostępne w tym systemie, nie nadaje się chyba do tego? Potrzebny jest program zewnętrzny, np. Partition Magic, zgadza się?

(A Woda93) #2

Czemu się nie nadaje? Jeśli nie masz na nim danych to nie potrzebujesz narzędzia które zmniejszy lub zwiększy partycje bez usuwania danych. Wal śmiało z zarządzania dyskami lub Gparted z Livecd (jeśli masz płytę z ubuntu to on już tam jest, wystarczy uruchomić)

(Zajczyk95) #3

tak, zgadza się :stuck_out_tongue:

użyj Partition Magic i po sprawie :slight_smile:

(jak go używać znajdziesz w googlach)

(system) #4

Bo nie widzę w zarządzaniu dyskami opcji - utwórz partycję -. Jest tylko zmniejsz, zwiększ, usuń partycję. Dysk zewnętrzny jest nowy, chcę utworzyć partycje przed magazynowaniem danych. MacKnick ma chyba rację

(witek-pl) #5

Chcesz coś pod Windę? Partition Wizard Home Edition 5.2. Świetny program, banał obsługa. Po kilku wypróbowanych wynalazkach, używam tego. Szybko i sprawnie.

(Gorgoroth) #6

Do tego celu systemowe narzędzie zdecydowanie wystarczy...

(system) #7

Jakie systemowe? W narzędziu - zarządzanie dyskami - nie ma opcji "utwórz partycję" Możesz wyjaśnić, jak to zrobić?

-- Dodane 13.03.2011 (N) 15:13 --

Dzięki za link, jest tylko jeden problem. Nie znam ani słowa po angielsku i poruszanie się po opcjach bez polskiego języka jest dla mnie czarną magią :frowning: a z programami do partycjonowania dysków nie ma żartów i nie można pozwolić sobie na eksperymentowanie drogą prób i błędów. Ileś lat temu popsułem /na szczęście odwracalnie/ programem Partition Magic cały dysk i dane :frowning: i jak teraz spojrzę na opcje obcojęzycznego programu do partycjonowania dysku to aż mnie coś bierze :evil: przejrzałem wszystkie programy na tym portalu i wszystkie są w obcym języku :frowning:

(Gorgoroth) #8

Najpierw musisz usunąć wolumin. Chodzi o to, aby wszystkie gigabajty dysku były nieprzydzielone. Kiedy już to zrobisz możesz przejść do tworzenia nowych woluminów :slight_smile: Jest to bardzo proste i intuicyjne. Twój aktualny problem wynika z tego, że chciałeś dzielić już podzielony dysk :slight_smile: Najprościej jest zrobić tak jak napisałem - usunąć wszystkie partycje (PPM na Usuń wolumin) i wtedy z nieprzydzielonych GB-ów stworzyć nowe partycje. Pamiętaj, że mogą być one tylko 4 :wink: Zwróć też uwagę, żeby operować na dysku zewnętrznym - nie usuń sobie partycji na dysku komputera :stuck_out_tongue:

(system) #9

Nie chciałem dzielić podzielonego dysku! To nowy dysk zewnętrzny, nie jest podzielony na żadne partycje. Ale jest opcja - usuń wolumin - więc mam nadzieję, że jak usunę ten wolumin, to będę miał dostępna opcję - utwórz partycję, tak? Jesteś tego pewien?

(Gorgoroth) #10

Skoro masz opcję "Usuń wolumin" to chyba jednak jest podzielony ;] Usuń i stwórz na nowo wedle swojego uznania :slight_smile:

Tak na przyszłość - ciekawym i moim zdaniem najlepszym programem do partycjonowania jest MiniTool Partition Wizard Home Edition. Programik obsługuje zarówno Windowsowe jak i Linuksowe systemy plików.

(system) #11

Dzięki Gorgoroth, miałeś rację. Za pomocą narzędzia systemowego do zarządzania dyskami można bez problemu utworzyć nowe partycje na dysku zewnętrznym bez potrzeby korzystania z obcojęzycznego zewnętrznego programu. Narzędzie działa sprawnie i po polsku. Właśnie zrobiłem już nowe partycje :slight_smile: Zamykamy temat

(A Woda93) #12

I na moje też wyszło :smiley: - następnym razem użyj Google, to naprawdę nie boli...