Podział dysku zewnętrznego na partycje

Witam, proszę o informację, w jaki sposób podzielić nowy dysk zewnętrzny USB 320 GB na dwie lub trzy partycje? Mam win 7 64 bit. Narzędzie - zarządzanie dyskami - dostępne w tym systemie, nie nadaje się chyba do tego? Potrzebny jest program zewnętrzny, np. Partition Magic, zgadza się?

Czemu się nie nadaje? Jeśli nie masz na nim danych to nie potrzebujesz narzędzia które zmniejszy lub zwiększy partycje bez usuwania danych. Wal śmiało z zarządzania dyskami lub Gparted z Livecd (jeśli masz płytę z ubuntu to on już tam jest, wystarczy uruchomić)

tak, zgadza się :stuck_out_tongue:

użyj Partition Magic i po sprawie :slight_smile:

(jak go używać znajdziesz w googlach)

Bo nie widzę w zarządzaniu dyskami opcji - utwórz partycję -. Jest tylko zmniejsz, zwiększ, usuń partycję. Dysk zewnętrzny jest nowy, chcę utworzyć partycje przed magazynowaniem danych. MacKnick ma chyba rację

Chcesz coś pod Windę? Partition Wizard Home Edition 5.2. Świetny program, banał obsługa. Po kilku wypróbowanych wynalazkach, używam tego. Szybko i sprawnie.

Do tego celu systemowe narzędzie zdecydowanie wystarczy…

Jakie systemowe? W narzędziu - zarządzanie dyskami - nie ma opcji “utwórz partycję” Możesz wyjaśnić, jak to zrobić?

Dodane 13.03.2011 (N) 15:13

Dzięki za link, jest tylko jeden problem. Nie znam ani słowa po angielsku i poruszanie się po opcjach bez polskiego języka jest dla mnie czarną magią :frowning: a z programami do partycjonowania dysków nie ma żartów i nie można pozwolić sobie na eksperymentowanie drogą prób i błędów. Ileś lat temu popsułem /na szczęście odwracalnie/ programem Partition Magic cały dysk i dane :frowning: i jak teraz spojrzę na opcje obcojęzycznego programu do partycjonowania dysku to aż mnie coś bierze :evil: przejrzałem wszystkie programy na tym portalu i wszystkie są w obcym języku :frowning:

Najpierw musisz usunąć wolumin. Chodzi o to, aby wszystkie gigabajty dysku były nieprzydzielone. Kiedy już to zrobisz możesz przejść do tworzenia nowych woluminów :slight_smile: Jest to bardzo proste i intuicyjne. Twój aktualny problem wynika z tego, że chciałeś dzielić już podzielony dysk :slight_smile: Najprościej jest zrobić tak jak napisałem - usunąć wszystkie partycje (PPM na Usuń wolumin) i wtedy z nieprzydzielonych GB-ów stworzyć nowe partycje. Pamiętaj, że mogą być one tylko 4 :wink: Zwróć też uwagę, żeby operować na dysku zewnętrznym - nie usuń sobie partycji na dysku komputera :stuck_out_tongue:

Nie chciałem dzielić podzielonego dysku! To nowy dysk zewnętrzny, nie jest podzielony na żadne partycje. Ale jest opcja - usuń wolumin - więc mam nadzieję, że jak usunę ten wolumin, to będę miał dostępna opcję - utwórz partycję, tak? Jesteś tego pewien?

Skoro masz opcję “Usuń wolumin” to chyba jednak jest podzielony ;] Usuń i stwórz na nowo wedle swojego uznania :slight_smile:

Tak na przyszłość - ciekawym i moim zdaniem najlepszym programem do partycjonowania jest MiniTool Partition Wizard Home Edition. Programik obsługuje zarówno Windowsowe jak i Linuksowe systemy plików.

Dzięki Gorgoroth, miałeś rację. Za pomocą narzędzia systemowego do zarządzania dyskami można bez problemu utworzyć nowe partycje na dysku zewnętrznym bez potrzeby korzystania z obcojęzycznego zewnętrznego programu. Narzędzie działa sprawnie i po polsku. Właśnie zrobiłem już nowe partycje :slight_smile: Zamykamy temat

I na moje też wyszło :smiley: - następnym razem użyj Google, to naprawdę nie boli…