Podział dysku

Jak najlepiej podzielić dysk 200 GB?

Konkretnie ile przeznaczyć na partycję systemową (Windows 2000) i co zrobić z resztą dysku.

Dodatkowe pytanie - który system plików wybrać FAT32 czy NTFS?

NTFS zdecydowanie

ja bym dał z 60 GB na system, a reszte według uznania - zależy do czego chcesz używać kompa :slight_smile:

FAT

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fat

NTFS

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS

FAT16 na system, system na innej partycji niż C.

Na system daj 25 GB, a resztę podziel jeszcze na 3 partycje. W NTFS.

Dlaczego nie na C?

I dlaczego system na FAT 16?

Bardzo ciekawa teoria, prosił bym o jakies uzasadnienie.

Ja sadze ze najlepiej dac 20Gb moze 30Gb na system, a reszte podziel na w miare równe partycje np na: Muzyke, Gry, Filmy…

Ten system plików odradzam…

Najlepiej dysk podziel na 3 partycje, systemową sformatuj w NTFS i przyznaj jej jakieś 50-60GB ,a pozostałe 2 partycje sformatuj do FAT32 lub jak wolisz NTFS i pzyznaj im miejsce po połowie,lub według uznania :slight_smile:

Przepraszam za pomyłkę. Jak już, to FAT32. A co do partycji systemowej o innej literze niż C:, zaproponowałem tak dlatego, gdyż większość wirusów jest pisana pod C:.

Proponuję na 3 w NTFS

system minimum 20 (zalecane ok 50)

pozostałe dwie według uznania… np. 60 i reszta

większość wirusów rozpoznaje lokalizację systemu/katalogów systemowych niezależnie od partycji… :wink:

Moja aktualna partycja systemowa ma 5,85 GB (zajęte 3,27 GB)

Zastanawiam się po co aż 20, 30, 50(?) GB na system?

strumienianin wogóle dziwne pytanie zadałeś…

taka kwestia jak ile miejsca na jaką partycję jest przecież całkowicie pozbawiona obiektywizmu bo każdy w niej ma swoje preferencje :!:

ja mam 40GB dysk 3 partycje w NTFS i system na C… nic się z nim nie dzieje złego chyba, że sam coś namieszam :lol:

podziel jak uważasz przecież to twój dysk i tobie ma służyć :?

Głównie interesuje mnie partycja systemowa.

Jestem trochę zaskoczony propozycjami 20, 30 i 50 GB

Z resztą pewnie sobie jakoś poradzę choć i tak pojawia się pytanie

co z defragmentacją partycji np 80 GB…

zależy co chcesz robić :slight_smile: jeśli chcesz bawić się grafika - przyda ci się duża partycja (niektóre programy są dość duże, no i potrzeba wolnej przestrzeni na wykonywane operacji), gierki to już prawdziwy horror :slight_smile:

też miałem taką i jak odpaliłem PS, czy Corela i zacząłem się bawić - to komp mi się zawieszał i restarcik jedynie pomagał :slight_smile:

zrobisz jak zechcesz

zależy ile będzie danych :slight_smile: zapuszczasz na noc i kładziesz się spać :slight_smile:

W zasadzie nie instaluję nic na partycji systemowej.

Poza Windowsem ( :slight_smile: ) mam tam tylko Offica…

Potrzebna jest zatem aż tak duża partycja systemowa?

W taki razie nie. Wystarczy 15GB moim zdaniem.

strumienianin też mam 200 GB. Podzieliłem tak: 35 GB na C, a 151 GB na 3 partycje po ok 50 GB. C - fat32, reszta Ntfs