Podział dysku

(system) #1

Jak najlepiej podzielić dysk 200 GB?

Konkretnie ile przeznaczyć na partycję systemową (Windows 2000) i co zrobić z resztą dysku.

Dodatkowe pytanie - który system plików wybrać FAT32 czy NTFS?

(Monczkin) #2

NTFS zdecydowanie

ja bym dał z 60 GB na system, a reszte według uznania - zależy do czego chcesz używać kompa :slight_smile:

FAT

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fat

NTFS

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS

(boczi) #3

FAT16 na system, system na innej partycji niż C.

Na system daj 25 GB, a resztę podziel jeszcze na 3 partycje. W NTFS.

(system) #4

Dlaczego nie na C?

I dlaczego system na FAT 16?

(JHS:PL) #5

Bardzo ciekawa teoria, prosił bym o jakies uzasadnienie.

Ja sadze ze najlepiej dac 20Gb moze 30Gb na system, a reszte podziel na w miare równe partycje np na: Muzyke, Gry, Filmy...

(Damian) #6

Ten system plików odradzam...

Najlepiej dysk podziel na 3 partycje, systemową sformatuj w NTFS i przyznaj jej jakieś 50-60GB ,a pozostałe 2 partycje sformatuj do FAT32 lub jak wolisz NTFS i pzyznaj im miejsce po połowie,lub według uznania :slight_smile:

(boczi) #7

Przepraszam za pomyłkę. Jak już, to FAT32. A co do partycji systemowej o innej literze niż C:, zaproponowałem tak dlatego, gdyż większość wirusów jest pisana pod C:.

(adpawl) #8

Proponuję na 3 w NTFS

system minimum 20 (zalecane ok 50)

pozostałe dwie według uznania... np. 60 i reszta

większość wirusów rozpoznaje lokalizację systemu/katalogów systemowych niezależnie od partycji... :wink:

(system) #9

Moja aktualna partycja systemowa ma 5,85 GB (zajęte 3,27 GB)

Zastanawiam się po co aż 20, 30, 50(?) GB na system?

(Duch) #10

strumienianin wogóle dziwne pytanie zadałeś...

taka kwestia jak ile miejsca na jaką partycję jest przecież całkowicie pozbawiona obiektywizmu bo każdy w niej ma swoje preferencje :!:

ja mam 40GB dysk 3 partycje w NTFS i system na C... nic się z nim nie dzieje złego chyba, że sam coś namieszam :lol:

podziel jak uważasz przecież to twój dysk i tobie ma służyć :?

(system) #11

Głównie interesuje mnie partycja systemowa.

Jestem trochę zaskoczony propozycjami 20, 30 i 50 GB

Z resztą pewnie sobie jakoś poradzę choć i tak pojawia się pytanie

co z defragmentacją partycji np 80 GB...

(Monczkin) #12

zależy co chcesz robić :slight_smile: jeśli chcesz bawić się grafika - przyda ci się duża partycja (niektóre programy są dość duże, no i potrzeba wolnej przestrzeni na wykonywane operacji), gierki to już prawdziwy horror :slight_smile:

też miałem taką i jak odpaliłem PS, czy Corela i zacząłem się bawić - to komp mi się zawieszał i restarcik jedynie pomagał :slight_smile:

zrobisz jak zechcesz

zależy ile będzie danych :slight_smile: zapuszczasz na noc i kładziesz się spać :slight_smile:

(system) #13

W zasadzie nie instaluję nic na partycji systemowej.

Poza Windowsem ( :slight_smile: ) mam tam tylko Offica...

Potrzebna jest zatem aż tak duża partycja systemowa?

(boczi) #14

W taki razie nie. Wystarczy 15GB moim zdaniem.

(Qbek50) #15

strumienianin też mam 200 GB. Podzieliłem tak: 35 GB na C, a 151 GB na 3 partycje po ok 50 GB. C - fat32, reszta Ntfs