Podział internetu radiowego - jakie urządzenia są potrzebne?

Witam. W tym temacie jest całkowitym laikiem, dlatego prosiłbym o wytłumaczenie mi łopatologicznie tego o co pytam:

Jeżeli będę posiadał łącze internetowe drogą radiową i będę chciał je udostępniać także drogą radiową na odległość około 150-200m w linii prostej jakich urządzeń będę potrzebował abym mógł nadawać sygnał a drugi odbiorca będzie mógł go odbierać?

Proszę o wypisanie mi wszystkich tych urządzeń, które są mi potrzebne.

Pozdrawiam

ruter wi-fi, i przy drugim kompie kara bezprzewodowa.

Ok. Ale czy to wystarczy aby przesłać neta na odległość do 200m w linij prostej?

Są 3 rozwiązania: dwie anteny panelowe o zysku 8-12 dB, dwie karty radiowe i parę metrów kabla. Warunek widzialność optyczna anten i uruchominoy komp udostępniający net. Lepszym rozwiązaniem jest router i jedna karta radiowa u odbiorcy ale jeśli będzie stał w pomieszczeniu zamkniętym wątpliwe aby na taką odległość stabilnie przesyłał sygnał przez ścianę. Teoretycznie dobry router przesyła sygnał w otwartej przestrzeni do 300 m, praktycznie do 150 m sygnał jest w miarę stabilny, w pomieszczeniach zamkniętych do 30m. Trzecim / najdroższym /rozwiązaniem jest postawienie Acces Pointa z funkcą routera, Ty bierzesz sygnał kablowo, a ktoś tam bezprzewodowo i anteną zewnętrzną, a przy dobrym układzie nawet wewnętrzną, która jest zazwyczaj z kartą radiową jeżeli na AP odpowiednio zwiększysz moc. Problem może być tylko w znalezieniu odpowiedniego kanału jeżeli w pobliżu pracują inne AP i mocy bo nie możesz sumarycznie nadajnik AP-odbiornik Antena u kogość przekroczyć 100 mV /20dB /.

poza tym jest jeszcze jeden warunek, być może za routerem ten net nie ruszy w ogóle jesli u prowidera na routerze brzegowym bedzie wymagany określony TTL, to kakie zabezpieczenie przed pośrednim udostępnianiem.