Podział istniejącej partycji na mniejsze z poziomu Windowsa

Witam, problem nie dotyczy bezpośrednio mnie lecz kolegi bez Internetu, ale to mało ważne. Problem polega na tym, że kolega kupił nowy komputer i domyślnie ma nim zrobioną jedną partycje o pojemności całego dysku, czyli ok. 500 GB. Proponowałem mu ponowną instalacje Windowsa lecz nie chciał się zgodzić (twierdzi że straci gwarancje), próbowałem go przekonać na kilka sposób lecz żaden nie pomógł. Tak więc zostaje tylko jedna opcja podziała tej partycji spod Windowsa. Pytałem się go jaki to Windows czy x86 czy x64 lecz on nie wie. Proszę doradźcie.

Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam.

Nie wiem jak jest w siódemce, ale w Vista tak było. Niech kolega wejdzie w Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> po lewej Zarządzanie dyskami, i niech tam zobaczy, czy da się rozdzielić dysk na partycje.

W siódemce jest tak samo jak w Viście, ale pytanie czy taki system ma tamten komputer :slight_smile:

Czy to jest x86 czy x64 nie ma znaczenia ;-D

Tak, kolegi komputer ma Windows 7, dlatego temat znajduje się w takim a nie innym dziale :stuck_out_tongue: Ja też mam 7, u mnie jest coś takiego jak zmniejsz partycje. Czyli jak zmniejszę to będzie obszar nie przydzielony, a potem z tego obszaru nie przydzielonego mogę zrobić nową partycję rozumiem ?

Ale to jak? :smiley: Nie może użyć jakiegoś Partition Managera? Jest też hardcorowa możliwość: Włóż płytę do CD/DVD-ROMU i zbootuj płytkę. Dzielisz partycje i jak skończy się dzielić szybko restartujesz kompa. :smiley: :smiley: Tak z nieprzydzielonego miejsca możesz utworzyć nowa partycję.

Dokładnie

Możecie się pobawić GPartedem, ale można uszkodzić partycję, jeśli się ma małe doświadczenie z tym programem :frowning:

Z tego co mi wiadomo, to Partition Magic nie chodzi na Vista i 7.

Z tego co mi wiadomo to partition managerem nie podziała twój kolega na partycjach :frowning: Jeżeli ma win7 x86 to easeus partition master da radę, natomiast nie działa na win7 x64

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

tu instrukcja obsługi ww. programu :wink:

easeus-partition-master-jak-zmieniac-rozmiary-partycji-t390172.html