Podział łącza i podłączenie routera

Witajcie. Mam Neo 80 czyli VDSL. Chciałbym podzielić łącze tak aby kilka komputerów (2 komputery po kablu + 5 smartfonów po wi-fi) nie przeszkadzało sobie wzajemnie.Używam modemu Orange FunBox i z tego co mi wiadomo, to nie ma on możliwości podziału łącza. Mam też dwa inne routery, ktorych obecnie nie używam tj. TP-Link W8960N oraz TP-Link TL-WR740N. Czy można je wykorzystać tak aby podzielić łącze?

Każdym routerem można w jakiś sposób podzielić sobie łącze. Czy dzielenie pasma w rzeczywistości jest konieczne ? Jeśli masz rzeczywiście przepustowość około 80 mbit/s takie łącze ciężko zapchać i ciężko zakłócać działanie innym.

To jest łącze do 80MB, ale w rzeczywistości 40-50MB. Niestety oglądając film w sieci na drugim komputerze wyraźnie zwalnia. Chciałbym aby łącze było podzielone w sposób dynamiczny - jeśłi jest tylko jeden komputer załaczony to ma 100% łącza, a jeśłi sa dwa to mają po 50%.

Trzeba w routerze skonfigurować funkcję dynamic qos. Tam możesz przypisać określoną prędkość łącza dla danego urządzenia.

Z tego co się orientuję, to musi to być specjalny router. Możecie jakiś router z takją możliwoscią w rozsądnej cenie? TP-LINK TL-WDR3600 nadaje się?