Podział łącza - Jak to zrobić?

Witam!

Mam taką sytuację, że posiadam router, i dzielę łącze na 3 komputery. Jeden PC jest podłączony kablem, i dwa laptopy przez WiFi.

Teraz jest taki problem, że jeśli wszyscy korzystają (ojciec na laptopie coś tam ciągnie, siostra na PC ogląda bajki na YT) to mi nawet strony się nie chcą dobrze ładować, nie mówiąc już o tym żebym coś np na YT obejrzał…

W szkole dowiedziałem się, że można podzielić łącze, tudzież odłączać komuś internet przez router, ale mamy takiego dobrego nauczyciela, że po jego tłumaczeniu nikt nic nie wie :stuck_out_tongue: Chodzi o opcję QoS czy DSL (nie pamiętam dokładnie…)

Chciałbym podzielić łącze choćby po równo na każdy komputer, i z poziomu przeglądarki przez router odciąć np siostrze internet (Ojciec też chciałby mieć trochę nad nią kontrolę…)

Jak tego dokonać? Dotychczas miałem ustawione, że wszystkie komputery znajdowały sieć automatycznie, teraz zapewne będzie trzeba wpisywać wszystko ręcznie, tylko jak na routerze ustawić, żeby IP każdego komputera było statyczne a nie dynamiczne?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Podstawowa informacja - jaki posiadasz router? Jak się już tego dowiesz, to sprawdź czy w instrukcji obsługi czy posiada w ogóle opcję QoS. Dzięki tej opcji możesz nadawać priorytety pakietom sieciowym, co oznacza że dane usługi, np. www będą miały pierwszeństwo przed np. p2p, czyli strony www będą ładowały się szybciej, a pobieranie plików będzie wolniejsze.

Tobie w tym wypadku raczej pomoże limitowanie łącza ale w tym wypadku QoS musi być bardziej rozbudowany, chodzi o opcję bandwith sharing/traffic shaper, ponieważ większość tanich routerów posiada bardzo ograniczone możliwości QoS.

Pozdrawiam!

Jest kilka sposobów na ograniczenie użycia łącza przez użytkowników.

Ponieważ nie napisałeś jakiego łącza używasz trudno podać konkretne rozwiązanie.

Możesz:

  1. Zainstalować na komputerach program typu netlimiter; w programie tym możesz określić z jaką prędkością dane będą wysyłane i odbierane.

  2. Użyć routera z funkcją Quality of Service, router musi umożliwić przypisanie maksymalnej prędkości wysyłania i odbierania danych.

Mój router to Edimax AR-7084gA… instrukcja gdzieś na strychu leży, także nie sprawdzę wam teraz :stuck_out_tongue_winking_eye:

W ustawieniach, jak przez przeglądarkę wchodzę to jest coś o QoS. Tutaj screen jak to wygląda:

qoso.th.jpg

A tyle jest na temat DNS (tutaj DDNS akurat mam…):

ddns.th.jpg

Jak ew ustawić ten QoS?

Z tym, że to jest QoS dla interfejsu WAN, a Ty chcesz ograniczać łącze w sieci LAN. Prawdopodobnie twój router nie posiada w ogóle opcji QoS, a przynajmniej z tego co widzę na stronie producenta, to nic tam o tym nie wspomniano.

Pozdrawiam!

Nom w instrukcji nie ma mowy o QoS (tzn jest wspominka, ale to tylko kawałek linijki, także myślę że to nic nie da…)

Za to zastanawia mnie opcja IP/MAC filter. Na głupi rozum, jest to filtracja IP, czyli mogę np wpisać tylko IP komputerów które mają mieć dostęp, a te których IP nie ma na liście, nie uzyskają dostępu? (oczywiście wtedy odpada opcja automatycznego łączenia z siecią…)

Tak, możesz filtrować adresy IP i/lub MACi, możesz albo tworzyć na zasadzie białej lub czarnej listy.

Pozdrawiam!

Tzn jeśli będę miał białą listę, to dostęp będą miały tylko te IP/MACi, które tam będą, a reszta nie będzie miała w ogóle dostępu tak?

A jeśli będzie czarna lista, to wpisane na nią IP/MACi nie będą mogły mieć dostępu, a ktokolwiek inny będzie mógł dołączyć do sieci?

Dokładnie tak.

Pozdrawiam!

Teraz mam problem z tym:

filtrg.th.jpg

Co wpisać w które okienko?

Oczywiście w którymś musi być IP komputera… a w drugie okno mam wpisać IP routera? bo nie mam pojęcia o co chodzi w tym “source IP” i “destination IP”

Jeszcze pytanie odnośnie ramki “interface”. Teraz jest tam PVC0 (czyli ustawienia odnośnie mojego konta w TP…) a nie powinno być LAN? Czy tutaj chodzi o to, że podaję “do czego” mają mieć dostęp IP na mojej liście?

Sorki że tak się wypytuję, ale w instrukcji jest to tak wyjaśnione skąpo, że nic nie mogę zrozumieć…

Nie mam teraz dostępu do swojego routera (mam ten sam panel konfiguracyjny) ale z tego co pamiętam i widzę to tak, ma być PVC0, co oznacza że konfigurujesz filtr pakietów dla interfejsu WAN. Możesz tam określić reguły dla ruchu wychodzącego (ang. outcoming), przychodzącego (incoming) lub w obie strony (both). W source ip podajesz adres IP komputer wewnątrz sieci, w destination ip adres IP komputera, z którym może się łączyć, jeśli ma się łączyć z każdym komputerem zostawiasz nieuzupełnione.

Pozdrawiam!

Czyli np mogę wpisać jako Source IP, numer kompa siory, a jako Destination mój, i będzie się mogłą komunikować po sieci (np gry LAN) tylko ze mną, a nie z ojca komputerem tak? :smiley: a jeśli chcę np pozwolić temu komputerowi komunikować się z oboma komputerami, żeby np udostępnić coś wszystkim, to muszę go dodać dwukrotnie do listy, i za każdym dodaniem jako destination dać IP każdego kolejnego kompa w sieci?

Jeszcze głupie pytanie:

W XP było gdzieś ustawienie, że nie dopisywało mu automatycznie IP po każdym włączeniu, tylko miał swój stały ilekroć był włączony czy wyłączony (bo to w mojej sytuacji musi być zaznaczone, bo po restarcie kompów mogą się np zamienić IP…). Pytanie jest takie, gdzie to ustawić w Viście? :smiley: Mam Viste Home premium, i nie mogę tego znaleźć (w dodatku mam po angielsku…). I czy w XP home jest ta opcja bo się nie orientuję, a w home były okrojone ustawienia sieciowe…

A jak np zrobić, żeby dany ip miał lub nie miał dostępu do internetu? Da się tutaj coś takiego zrobić, czy to tylko komunikacja między komputerami jest?

EDIT:

Można to jakoś ewentualnie ustawić z konsoli (CMD w uruchom…)

EDIT2:

Mam problem z maską podsieci… wpisuję wszystko ładnie, mam już listę, i teraz aktywuję każdy po kolei, i wywala mi błąd że maska podsieci nie pasuje do IP :expressionless: mam standardowo 255.255.255.0 a IP mam np 192.168.2.101. Czy muszę wpisać jakąś inną maskę? skąd mam wiedzieć jaką maskę mam wpisać?

W Viście statyczne IP konfiguruje się tak samo jak w Windows XP, a nawet w Windows 98, raczej niewiele się zmieniło :slight_smile:

Gdzie to wpisujesz? Maska 255.255.255.0 jest maską domyślną dla tej klasy adresów IP ale w zależności od ustawień może ona być inna ale wątpię w to, ta powinna być prawidłowa.

Pozdrawiam!

Chodziło mi jak to okno włączyć… już znalazłem :wink:

Właśnie wpisuję w konfigurację IP na komputerze (to o czym wyżej pisałem :wink: ) I co wpiszę i kliknę OK, to wywala mi błąd (subnet mask invalid) i nie mogę nic zrobić… próbowałem wpisać inne liczby na końcu, ale ciągle to samo…

Taką samą maskę masz ustawioną w routerze?

Pozdrawiam!

tak wszystkie dane oprócz IP poszczególnych komputerów są spisane z routera…

Już nie wiem co robić… błąd występuje na routerze i u mnie na viscie… na XP nie ma tego problemu…