Podział łącza na 2 komputery bez wzajemnego zakłócania pracy

Witam,

Mam problem takiej natury, że chciałbym rozdzielić internet na 2 komputery, by jeden nie przeszkadzał drugiemu. Sytuacja wygląda tak, że brat pracuje jako ankieter, i wykorzystuje internet (bo inaczej firma nie zapewnia innego sposobu) by dzwonić do ludzi. Taki program nie powinien chyba wykorzystywać transferu bardziej niż np. Team Speak, czy inne tego typu komunikatory głosowe. Ja w tym czasie, gdy mój brat pracuje, nie mogę korzystać z internetu według moich zachcianek (tj. grać, rozmawiać głosowo itd.), więc proszę o doradzenie, jak rozdzielić ten internet, lub ograniczenie łącza dla tego komputera, bym nie przeszkadzał bratu w pracy. Mam router Wi-fi ZTE od neostrady. Niby mam internet 2mb/s ale w panelu sterowania i ustawieniach sieci (ZTE_EB0C), jest napisane, że szybkość tego łącza wynosi 54mb/s.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Twój router to zte w300 ?

aby nie mieć problemów z łączem proponował bym zakup porządnego routera z działającym QOS i przydzielenie zasobów

masz internet 2mb/s, z taką prędkością “łączysz się ze światem” a z prędkością 54mb/s komunikuje się router z kartą sieciową :smiley: stąd rozbieżność

Podział łącza z prędkością dosyłową 2mb/s na dwa komputery to marny pomysł – znam to z autopsji i wiem, że i tak zawsze komuś coś nie będzie pasowało a zwłaszcza przy grach online.

Jedynym w miarę słusznym rozwiązaniem jest zwiększenie prędkości dosyłowej do 6mb/s (taką opcję za niewielką dopłatą, do abonamentu oferuje Neostrada) choć gwarancji i tak nie ma, że będziesz w pełni zadowolony a następnie dopiero podział łącza.

Niestety Neostrada to marny dostawca Internetu no, ale jak się nie ma ci się lubi…

Inna sprawa to taka, że przesyłanie głosu wymaga większego priorytetu, a to oznacza, że nawet jeśli dasz na swoim routerze większą szerokość pasma dla siebie, to głos powinien mieć wyższy priorytet, aby to działało znośnie, natomiast zmiejszenie szerokości pasma dla brata, może wpłynąć niekorzystanie na przesyłanie głosu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie drugiego łącza. Jeśli chodzi o gry online, QoS w tanich routerach domowych nie wpłynie jakoś mocno na opóźnienie w grach.

Pozdrawiam!

2 mbit to nie jest jakaś wielka prędkość, ale też nie znaczy, że nie można jakoś unormować ruchu sieciowego. W jaki sposób łączysz się z internetem oraz Twój brat w jaki sposób się łączy - czy po wifi czy po kablu ?

Zgadza się, ale jest jedno małe, ale… Na prędkości dosyłowej 2mb/s nie da się podzielić łącza tak by obaj użytkownicy byli zadowoleni – jest to fizycznie niemożliwe. Zauważ, że jeden z użytkowników jest graczem online i samo to już dyskredytuje „sprawiedliwy” podział łącza na dwa komputery.

Podział w stosunku 60/40 70/30 tak naprawdę niczego nie zmieni, bo wystarczy, że na jednym komputerze będzie toczyła się rozgrywka online na jakimś serwerze (przykładowo) 24-o osobowym a z drugiego w tym czasie będzie coś wysyłane lub pobierane i koniec przyjemnej gry - Ping tak czy siak skoczy – w ekstremalnych przypadkach nawet dość znacznie. Kolejna sprawa to czy osoba gra na serwerze dedykowanym czy hostowanym?

W obu wypadkach prędkość łącza ma kolosalne znaczenie nie wspominając o prędkości łącza, jakie ma serwer hostowany. Do tego wszystkiego dodaj sobie budowę mapy fizykę rozgrywki i pingi innych graczy. Zauważ też, że serwer ustawia się automatycznie do najwyższego pingu danego slotu. Co z tego ze ty masz przykładowo ping 50 skoro ktoś ma 100 czy 150 – gra zaczyna Ci wyraźnie spowalniać? Dalsze obniżanie wydajności Twojego łącza poprzez pracę na drugim komputerze raczej nie przyspieszy działania gry a raczej jeszcze bardziej ją zwolni.

Powtarzam. Tylko zwiększenie prędkości łącza i podział go wedle zapotrzebowania jest w miarę rozsądnym rozwiązaniem.

Akurat ping nie ma nic wspólnego z prędkością samego łącza. Istotnie im wyższy ping tym dłuższa odpowiedź danego serwera na wysyłane do niego żądania, ale uważam, że podzielenie łącza przykładowo 50 na 50 po 1 mbit w dynamicznym qos poprawiłoby choć nieco działanie łącza na dwóch komputerach, a przynajmniej jeden komputer nie wydzierał by łącza drugiem tylko każdy miałby swój 1mbit i działał w ramach niego. Oczywiście, że 2 mbit na dzień dzisiejszy nie jest komfortowym rozwiązaniem i z tym nie sposób się nie zgodzić.

Zgadza się. Z prędkością łącza nic, ale z obciążeniem łącza (portu) wiele – bardzo wiele. Miałem (nie)przyjemność doświadczyć tego typu efektu mając podłączone do sieci dwa komputery gdzie na jednym grałem w CoD4 MW online a na drugim był pobierane i wysyłane pliki. Też myślałem, że na ówczesnym łączu 6mb/s i sprawiedliwym jego podziale problem lagowania się skończy? No niestety, ale się nie skończył a tylko lekko zmniejszył.

Gwarantuje Ci, że idąc za Twoim tokiem rozumowania, (który notabene jest poprawny, ale niestety nie w tym konkretnym wypadku) nic się nie zmieni.

W tym konkretnym wypadku/pytaniu chodzi o bezstresowe użytkowanie obu komputerów jednocześnie a na łączu 2mb/s się tego zrobić nie da – no chyba, że „ograniczymy się do przeglądania stron www”.