Podział na partycje, uprawnienia, backup dla dziecka

Witam!

Przygotowuję komputer komunijny, który będzie tylko i wyłącznie użytkowany przez jego właściciela - dziewięciolatka. Do dyspozycji mam system Windows 7 Home Premium 64 bity oraz dysk 500 GB. Chciałbym zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko “namieszania” czegoś w systemie przez tego młodego człowieka.

  1. Podział na partycje

Tutaj myślę, że osobna partycja na system i osobna na całą resztę (programy, gry, zdjęcia, filmy, muzykę). Inna koncepcja to podział dysku na 4 partycje (system, programy, gry, muzyka, zdjęcia, filmy). Młody posiada mnóstwo gier i zapewne 90% z nich będzie zainstalowana, a wciąż będą dochodziły nowe : ).

  1. Konta i uprawnienia

Młody wkrótce będzie miał dostęp do internetu. By zminimalizować ryzyko instalowania wszelakiego syfu (wirusy, oprogramowanie pobrane po kliknięciu w migający banner DOWNLOAD ME NOW! ! ! itp.) to myślę że konto z ograniczonymi uprawnieniami. Instalacja czegokolwiek będzie wymagała podania hasła, które np. będzie wpisywane tylko i wyłącznie przez jego mamę. Niezbyt się w tej kwestii orientuję, więc proszę o pomoc.

  1. Backup

Zrobić obraz partycji oprogramowaniem, którym dysponuję (Norton Ghost).

Proszę o pomoc, sugestie i ewentualne wskazówki, które mi pomogą ogarnąć całą sytuację : ).

Pozdrawiam!

Ad. 1 Kwestia gustu, moim zdaniem możesz zrobić odpowiednio dużą partycję systemową oraz dodatkową przeznaczoną na pozostałe pliki (zdjęcia, filmy etc.).

Ad. 2 Utwórz po prostu dla rodziców (rodzica) konto z uprawnieniami administratora zabezpieczone hasłem, a dla małoletniego użytkownika utwórz konto z ograniczeniami.

Z trzecim punktem nie pomogę, nie korzystam z tego programu.

Ad.1) 3 Partycje (System + programy i dane) w zupełności wystarczą , jeżeli dysk ma 500Gb to 100 na system , 300 na dane , reszta na recovery.

Ad.2) Zdecydowanie ograniczone konta i instalacja wszystkiego przez rodzica. (Podaj wersję systemu , wtedy dobierzemy odpowiednie rozwiązanie)

Ad.3) Będzie odpowiednie.

ad. 2 Konto z ograniczonymi uprawnieniami + skonfigurowana kontrola rodzicielska.

System to Windows 7 Home Premium 64 bity.

Zrobiłem dwie partycje: podstawowa 100 GB i na dane cała reszta powierzchni.

Gdzie znajdę jakieś how-to?

Tak, dziewięciolatek przy instalacji na pewno będzie zwracał uwagę żeby wszystko zainstalować na “d:” “e:” czy tam “z:”, i jego mama z hasłem pewnie też.

Choć gdy miejsce na C: spadnie do 200MB i komputer będzie ledwo chodził wszyscy zorientują się że istnieje coś takiego jak podział na partycję. :twisted:

BTW Naucz go reinstalować windosa i będziesz miał spokój…

W Google :wink:

Przykład:

http://soisk.pl/tworzenie-kont-uzytkown … windows-7/

http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … l-controls

http://www.komputerpc.pl/artykuly/index … rtykulu=52

Zerknij jeszcze na to(darmowe ale wymaga nieco pracy) i to (płatne ale łatwiejsze w użytkowaniu). Oczywiście obraz partycji systemowej jest również ekwiwalentem ale wymaga Twojej interwencji ( i stałego monitorowania stanu komputera ).

Kopia dysku i partycji z programem Norton Ghost 15

Norton Ghost 15

możesz też wykonać wbudowanym w windows 7 narzędziem kopie

Narzędzie kopia zapasowa Windows 7