Podział na partycje

Mam kompa: Sempron 2200+, 768MB RAM DDR 400, Asusa A7V8X-X, Radka 9550 i dwa dyski: Seagate 80 GB (podzielony na partycje po 15 GB) ATA-100, bufor 2MB, max transfer wewnętrzny to powyzej 600MB, DMA 5 (nowy dysk;)), oraz starego Samsunga 6GB z jedną partycją (SlAVE) (ATA-66, DMA 2, Bufor 480kB, maksymalny transfer wewnętrzny ~200MB…). Na jaki dysk zalecacie zainstalowac Linux Mandrive LE2005 zeby system w pelni wykorzystal mojego kompa?? Czy to większej róznicy nie robi?? I na jaki typ partycji najlepiej zrobic tą Linuxową (fat32 czy moze ten linuxowy typ, a moze to nie gra roli jaka??)?? Mi się wydaje ze Seagate bardziej odpowiada bo w koncu Master no i duzo szybszy (na nim mam tez XPka na 1 partycji, a ten drugi dysk jest w 100% pusty…), ale wole sie upewnic:)

Sory ze glupio pytam ale jestem nowicjusz w Linuxie:)

color=green]------

Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Najlepiej przeznacz jedną partycje na to

A linux sam sobie sformatuje partycje i podzieli obszar :slight_smile:

Przy instalacji Mandrivy przy partycjonowaniu wybierasz “Custom disc partitioning”

Na ostatniej partycji drugiego dysku,jak masz tam partycję w FAcie zwieniasz jej rozmiar powstanie puste miejsce i zakładasz partycję jfs,albo ext2,jfs to system plików z kronikowaniem dajesz punkt montowania “/”,zmieniasz rozmiar utworzonej partycji i tworzysz partycję 200-204 MB swap,po zakończeniu tego procesu klikasz dalej a Mandriva informuje cię,że tablica partycji zostanie zapisana na dysk tu dajesz ok,dalej już normalka

Ja sie nie meczylem wybralem partycje 20 gb i on sam podzielil:

/5,8 Gb

/11,9 Gb

A reszta swap

czyli wystarczy ze utworze swap w granicach 204 MB?? Bo linux przydzielil mi na nia okolo 1GB… Ustawic tylko rozmiar Swap?? A partycje Home i ta druga?? To juz sam sobie stworzy odpowiednie rozmiary??