Podział Neostrady na dwa komputery

Witam. Posiadam Neostradę 2mb/s, mieszkam w domu jednorodzinnym. Niestety matce zachciało się internetu. Ma swój starszy komputer w pokoju obok. Nie zna się za bardzo dlatego nie zależy mi na jakości jej połączenia. Ja natomiast chcę mieć jak najlepszą szybkość i niezawodność internetu. Bez żadnych lagów, przerywek, ograniczeń. Dlatego muszę poprowadzić swój internet przewodem i routerem najlepiej przez wi-fi do matki.

Rodzi się tu kilka pytań:

  1. Czy tak wygląda prawidłowe podłączenie:

gniazdko telefoniczne -> kablem do routera -> kablem do Ethernet, a powietrzem do odbiornika wi-fi z drugiego komputera?

  1. Czy takie coś zapewni mi bardzo dobrą jakość połączenia?

  2. Co potrzebuję jeszcze oprócz routera? Możecie mi przy okazji zarzucić jakiś dobry model do 200zł.

  3. Czy te 2 komputery będą od siebie zależne (jeśli jeden będzie wyłączony, to na drugim internet nie będzie działał)?

  4. Czy oba komputery będą miały te samo IP, a rozłączenie i ponowne połączenie będzie powodowało przerwę w działaniu internetu na drugim komputerze?

  5. Czy konfiguracja takiej sieci jest prosta?

  6. Istnieje jakiś soft do podziału szybkości internetu przypadającej na komputery?

  7. Jakieś inne uwagi?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście możecie odpowiadać tylko na te, na które znacie odpowiedź. :razz:

Nie. Łączenie kabla z kablem (ethernet) nie jest równoważne z połączeniem routera przy pomocy kabla do AccesPointa.

Tak / nie / być może. Nie da się tego określić jednoznacznie, ze względu na specyfikę rozchodzenia się i przenikania fal radiowych przez elementy konstrukcyjne domu.

Wspomniany AccesPoint, lub router z wbudowanym AP.

Nie.

Nie. (a przynajmniej nie powinno tak być przy prawidłowej konfiguracji sieci)

Raczej tak. A na pewno nie jest niemożliwie skomplikowana.

Istnieje, ale w opisywanym przykładzie - jego stosowanie będzie raczej problematyczne. (patrz: pkt. 4). Co prawd istnieją routery z odpowiednimi funkcjami …

Dziękuję bardzo. Rodzą są kolejny pytania:

a) To jak właściwie wygląda to połączenie?

b) ad 2. Chodzi mi tylko o jakość połączenia na komputerze stacjonarnym. Czy będzie ona dobra?

c) Co to jest właściwie ten AccesPoint?

d) Jaki Router polecisz?

e) ad 4. Czyli Router będzie działał jeśli komputer stacjonarny będzie wyłączony? ;O

Gniazdko telefoniczne —> Modem —> Router —> Komputer (kablem, bądź przez Wi-Fi).

Ja na twoim miejscu poprowadziłbym neta kablem do swojego kompa, a przez Wifi posyłał matce. Kablem będziesz miał 100% pewności co do połączenia.

Punkt dostępowy. Dostęp oczywiście do internetu oraz/bądź zasobów.

TP-Link WR543G - sam używam do Dialnetu i jestem zadowolony.

Tak.

Bardzo Wam dziękuję. :wink: