Podział partycji bez usuwania WIndowsa

mam laptopa z 1 partycją C na której mam Windowsa i chciał bym zainstalować Ubuntu i muszę mieć oddzielny dysk ale nie chciał bym usuwać

WIndowsa. Co mogę zrobić ?

Nie jestem pewien czy to dobry dział więc jakby co proszę o przeniesienie .

Polecam prezentację z vortalu :arrow: Linux: Instalacja systemu

Masz tam wszystko pokazane “krok po kroku”.

  1. Nie musisz mieć oddzielnego dysku - wystarczy partycja (logiczna lub podstawowa, ale lepiej zrób logiczną)

  2. Podczas instalacji CZYTAJ, co instalator ci przekazuje. Często ludzie wynoszą złe nawyki z Windowsa i dają tylko dalej, dalej… i tak oto kasuje im Windowsa. Można podczas instalacji wybrać opcję, by samodzielnie podzielić dysk. Polecam zrobić 1 partycję na “/” i jedną na “home”, gdzie będą twoje dokumenty, ustawienia systemu itd

  3. Jeśli boisz się, że coś popsujesz podczas instalacji, to możesz użyć na bootowalnej płytki Gparted, by wcześniej przygotować sobie partycje

Mam mały problem bo uruchomiłem instalacje aby zobaczyć co będzie . Skopiował mi jakieś pliki i kazał zreebotować ale kliknąłem że zrobię później ale linux ma być zainstalowany na innym komputerze . Co mi pokaże jak go zrestartuje ?

Znaczy się uruchomiłem instalator , on skopiował pliki na dysk E: i miałem do wyboru zrestartować albo później . Wybrałem później ponieważ nie wiem co się stanie po reebocie i czy czegoś nie zepsuje i czy będę mógł powrócić do WIndowsa

GParted.