Podział partycji dysku na dwie

Witam.

Mam małe pytanie odnośnie partycji na dysku twardym. Bowiem posiadam partycję C o pojemności 50 gb i D 200 gb. Na partycji C jest oczywiście Windows. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje fizyczna możliwość podzielenia partycji C na powiedzmy 25 gb (nowy dysk C) + 25 gb (nowy dysk D “?”), a pliki na “starej” partycji D zostały nietknięte i żeby przesunęła się z “D” na “E”? Mam nadzieję, że wyraziłem się w miarę jasno.

Jest obecnie:

C: 50 gb - Windows 7

D: 200 gb - ważne dokumenty

Docelowo

C: 25 gb - Windows XP

D: 25 gb - Windows 7

E: 200 gb z uprzedniej partycji D bez utraty danych

Pozdrawiam.

P.S. Jeśli wybrałem zły dział - przepraszam.

Poradnik

Polecam dostępny tu na vortalu program EASEUS Partition Master. Używam go od lat i nigdy mnie nie zawiódł, jedyna wada to brak polskiej wersji.

Ale po kolei:

1.Uruchom program i kliknij prawym klawiszem myszy(PPM) na dysk D(200gb) wybierz “change drive letter” i z menu wybierz E i zatwierdź.

2.W lewym górnym rogu programu kliknij “Apply” komputer się zrestartuje o ile dobrze pamiętam.

3.Teraz podział dysku C na dwie partycje.

4.PPM na dysku C i wybierasz opcje “Resize\Move Partition” pokaże się nowe okienko, interesuje Cię ten pasek pod napisem “Decide size and position”.Po lewej i prawej stronie masz suwaki (takie kółeczka) kliknij i przytrzymaj lewym klawiszem myszy ten z prawej i przesuwasz w lewo aż uzyskasz interesujący cię rozmiar(partition size) partycji C .Zatwierdzasz i ponownie klikasz “Apply”

5.Po tej operacji na dysku C będziesz miał niezaadresowaną przestrzeń(Unallocated space) którą zamienisz w partycje D.

6.Aby to zrobisz klikasz PPM na “unallocated” przy dysku C i wybierz opcje “Create partition”. Pojawi się nowe okienko, nic w nim nie zmieniasz tylko w “drive letter” upewnij się że jest litera D, jeżeli n ie to zmień.Ponownie najpierw zatwierdzasz potem przycisk “Apply”

Ok to by było na tyle, mała uwaga jak podzielisz dysk C na dwie partycje to dla każdego systemu będziesz miał około 25gb co może się w przyszłości okazać zbyt małą wartością.

takie operacje a zwłaszcza zmiana rozmiaru partycji systemowej powinna być raczej wykonana poza systemowo z bootujacej LiveCD,

jako zamiennik dla Easeus Partition Master polecam Partition Wizard Bootable

http://www.partitionwizard.com/partitio … le-cd.html

tutoriale do wspomnianego softu

tutaj

czytaj

lub

GParted LiveCD