Podział partycji systemowej

Witam.

Mam taką niewiadomą. Posiadałem dysk twardy z trzema partycjami(i wszystko było w porządku do póki owy dysk odmówił posłuszeństwa) wymieniłem dysk na “nowy” od zaprzyjaźnionego kolegi dostałem dysk 80GB Samsung. ATA. Zainstalowałem poprzez pendrive windows XP Home Edition. Wszystko śmiga, ale chciałbym podzielić ten dysk na partycję(nie chcę od początku wgrywać windowsa), bo mam teraz 1 partycję 80GB i na niej windows i wszystkie dane. Czy jest na XP HE jakiś program, który pozwoliłby na podział tego dysku na np 3 partycje bez utraty danych i zainstalowanego windowsa?

Na przykład EASEUS Partition Master (instrukcja obsługi).

Każda operacja na partycjach niesie za sobą ryzyko utraty danych (robisz to na własną odpowiedzialność).

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana :wink: wszystko się udało. Dziękuje bardzo za program i instrukcję.

Mógłbyś mi jeszcze doradzić jakiś dobry program do defragmentacji dysku.

http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D … 13271.html w szczególności dla Windowsa XP.

Dzięki bardzo, używałem już kiedyś tego programu, tylko właśnie nie pamiętałem nazwy. Dzięki bardzo.

Poszukuję jeszcze jakiegoś, sprawdzonego programu do aktualizacji sterowników.

Osobiście, nie radzę używać żadnych programów do tzw. “aktualizacji” sterowników. Potrafią narobić bałaganu jak diabli! Jak Ci wszystko działa prawidłowo, to nie używaj takich programów. Co najwyżej sterowniki grafiki aktualizuj ręcznie.