Podział sieci na domowym routerze?

Czy możliwe jest przydzielanie dla komputerów w sieci domowej adresów IP z różnych sieci? Tak, żeby to działało. Załóżmy, że mam router o standardowym adresie 192.168.1.100. Czy moge zaadresować jednego kompa np. 194.168.1.1 a innego 193.168.1.1?

Nie.

Ponieważ musiałbyś mieć router z 3 interfejsami. Nie, bo adresy, które chcesz przypisać należą do puli adresów publicznych.

193.168.1.0/24 należy do Uniwersytetu w Luksemburgu;

194.168.0.0/16 należy do Virgin Media.

A wydawało mi się, że te pule to tzw. klasa adresów prywatnych, czyli, że można je dowolnie stosować w wewnętrznej sieci.

No to kolego byłeś w błędzie a to lektura obowiązkowa dla ciebie (zwróć uwagę na kolumnę “Dostępne adresy”): http://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny

No to może najwyższy czas zapoznać się z tym tematem :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/ip-publiczne-czy-prywatne-tu-si%C4%99-dowiesz-jak-sprawdzi%C4%87-t361832/

Ok, a czy mogę w sieci prywatnej domjowej użyć  w takim razie adresów prywatnych klasy B?

Możesz, ale jak pisałem, musiałbyś mieć 3 interfejsy w routerze.

Mam 1 interfejs WAN i 4 LAN. To na tych LAN nie mogę innych sieci mieć? Np. jak bym uzył opcji VLAN?

Portu LAN to porty przełącznika. Port WAN, to jeden interfejs, a porty LAN to drugi.

VLANy masz na przełączniku czy routerze? Jeśli pierwsze, to router tylko routuje między VLANami. Jeśli drugie, to potrzebny Ci router do routingu między VLANami. Ewentaulnie jeśli masz karty sieciowe z obsługą standardu 802.1q, to możesz je podłączyć pod router z obsługą VLANów.

Mam rotuter TP-Linka i w opcjach ustawień są VLAN-y. Powstaje pytanie czy to tylko element konfiguracyjny dla ewentualnego podłączenia przełącznika czy też router moze “zachowywać” sie jak przełącznik i na każdym porcie LAN mieć inny VLAN. sprawdze w wolnej chwili.

Ogólnie w temacie chodziło mi to czy bez takich udziwnień można po prostu ustawić na komputerach adresy IP z innych sieci, a inną sieć na routerze. Skoro jednak cała sieć musi mieć adres np. 192.168.1.0 to trudno.

Port WAN, to jeden interfejs, porty LAN (ujmijmy to, że są zbridżowane) to drugi interfejs. Router musi mieć minimum dwa interfejsy i każdy z nim musi być w osobnej sieci. Jeśli router ma tylko dwa interfejsy (WAN i LAN), to nie utworzysz więcej jak dwie sieci. Jeśli na interfejsach LAN możesz tworzyć VLANy, to utworzysz więcej jak dwie sieci. Podejrzewam jednak, że opcja z VLANami jest tylko na potrzeby routingu. Jakbyś podał model tego TP Linka, to może z opisu na stronie producenta dałoby się coś wywnioskować.

TP LINK 8840T

W opisie routera nie widzę niczego na temat VLANów. Możesz dać zrzut ekranu jak to u Ciebie wygląda?

Nie mam pod ręką tego routera, bo oddalem go rodzince dla TP SA. Ale tak mniej więcej wygląda menu:

 

http://tplink.kz/sites/default/files/styles/w800/public/7vlan_1.png?itok=cZjHc5Hh

http://tplink.kz/sites/default/files/styles/w800/public/10vlan_4.png?itok=rag7pFL3

 

Tu akurat jest z wersji bezprzewodowej, ale w moim przewodowym też jest takei menu.

Wygląda, że możesz tworzyć VLANy i router kieruje ruch z każdego VLANu do sieci WAN. W takim układzie możesz użyć tej funkcji.

 

Do WAN? Czyli i tak nie mogę bezpośrednio podpiąć kompa? Ogolnie dziwna ta funkcja VLAN na routerze. Z tego co pamiętam z akademii Cisco to VLANY były zazwyczaj konfigurowane na przełącznikach, a nie routerze.

Pisałem o ruchu sieciowym.

 

Nie zazwyczaj, tylko VLANy tworzy się na przełącznikach. Twoje router to dwa urządzenia w jednym, czyli router ze zintegrowanym przełącznikiem (porty LAN to porty przełącznika). VLANy tworzysz na przełączniku. Router potrzebuje obsługi VLAN do routowania pakietów do sieci WAN, zwanego też Internetem. Bez routera nie będziesz miał wyjścia poza VLAN. VLANy służą między innymi do separacji sieci. Podejrzewam, że tu VLANy tworzysz do pełnej separacji podsieci, dlatego pisałem o routowaniu do Internetu. Możliwe, że router wykonuje również trasowanie między VLANami, ale to już musisz sam sprawdzić.