Podział strony na części

Witam. Mam do stworzenie stronę internetową na lekcję informatyki wykorzystując CSSa i mam pewien problem z podziałem na części.

 

Oto kod strony:

A to mój styl:

 

Wygląda to w taki sposób http://screenshooter.net/5051286/kdmyvay

Wszystko się zgadza ale teraz chciałbym umieścić tekst w tej część po prawej stronie i tutaj pojawia się problem.

Nie wiem w jaki sposób mam dodać ten tekst aby znajdował się on obok mojego menu. Jeżeli zacznę pisać pod odnośnikami do podstron tekst będzie się znajdował pod menu nawet jeśli dostosuję lewy margines tak aby tekst zaczynał się od tego miejsca którego bym chciał.

Jeśli chciałbym umieścić tuż za pierwszym odnośnikiem czyli tak:

Efekt byłby taki http://screenshooter.net/5051286/dyuajqi

 

W jaki sposób należy zrobić to aby tekst był po prawej stronie ale nie powodował rozsunięcia elementów menu. Znajomy proponował mi wykorzystanie z-index ale nie potrafiłem to na tyle dobrze aby przyniosło skutki. 

 

Prosiłbym jakąś osobę aby przerobiła mój kod html w taki sposób efekt był taki jaki właśnie chcę abym mógł przeanalizować to a następnie kontynuować pracę już bez takich problemów.

Z góry dziękuję.

 

Elementy nawigacji oraz treść strony umieszczasz w oddzielnych kontenerach, którym nadasz opływanie.

<body>

<div style="width:960px;margin:0 auto;">
<h1 style="text-align:center;">Moja własna strona internetowa</h1>

<!-- nawigacja -->
<div style="float:left;width:300px;">
<a href="index3.html">Zainteresowania</a><br>
<a href="http://www.google.pl...>Google</a><br>
<a href="index4.html">Logo</a><br>
</div>

<!-- tresc strony -->
<div style="float:right;width:640px;">
<p>Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.</p>
</p>[ciach]</p>
</div>

</div>
</body>

 

Na wyjściowy kod bazowy wystarczy. Przeanalizuj, poczytaj o opływaniu w css i kombinuj dalej.

 

ps. za <center> w 2014 można dostać 8 lat ciężkich robót bez możliwości warunkowego zwolnienia :wink:

Dzięki. Już powoli rozumiem jak mam to zrobić ale mam jeszcze jedno pytanie.

 

Chodzi o moje tło. Rozszerza się ono w zależności od wielkości monitora ale robi to przy zachowaniu współczynnika proporcji przez co wydłuża się nie tylko jego szerokość a także długość i tekst nie zawsze znajdzie się na tej wysokości co powinien.

 

Czy mogę ustawić aby tło rozszerzało się bez zachowania współczynnika proporcji? Tak aby zmianie ulegała jedynie szerokość? W jaki sposób mam to ustawić? Ale wtedy po tym jak na przykład szerokość tła zostanie zwiększona to marginesy nie wyjdą w odpowiednich miejscach. Czy jest możliwość w jakiś sposób ustawienia marginesów tak by nie przybierał on konkretnej wartości ale np był podany w procentach? Żeby na przykład lewy margines był zawsze w 1/3 szerokości strony. Podanie to jako wartości 33% wcale nie umieści go w taki sposób.

 

Jeżeli ten sposób jest dość skomplikowany jak na początkującego w tych sprawach to prosiłbym o doradzenie w jaki sposób mam zablokować konkretne wymiary tła bez jego powtarzania się. Tak aby np. ustawić szerokość tła na 1000px (wyśrodkowane) a jeśli załóżmy szerokość monitora byłaby większa np. 1200px to po obu stronach zostawał by pusty kawałek o szerokości 100px o zdefiniowanym przeze mnie kolorze. 

serwery.tumblr.com

 

Rozwiązań dotyczących tła jest sporo, ale od tego czy to którego użyjest jest lepsze lub gorsze warunkuje sytuacja w jakim jest użyty.