Podzielenie internetu

Obecnie posiadam internet od osiedlowego usługodawcy, podczepiam kabelek do sieciówki na desctopie i mam internet. W najbliższym czasie zamierzam jednak kupić telefon internetowy i rozwiązać umowę z TP. Dodatkowo czasami przychodzą znajomi z laptopami i też chętnie by się do sieci podłączyli, bo teraz muszę odłączyć pc i przełożyć kabel do laptopa, a gdy chcę zagrać w q3 ze znajomym to muszę użyć crossa.

Cel jaki chciałbym osiągnąć: mieć możliwość surfowaniu po internecie na domowym pc, jednocześnie rozmawiać przez telefon (myślałem o ipfon’ie) i podłączyć jeszcze laptopa do internetu, wszystko na tym jednym kablu doprowadzonym do mnie. Dodatkowo chciałbym mieć, podobne jak przy połączeniu kablem crossowanym, możliwości komunikacji między laptopem i desctopem.

Pytanie ogólne brzmi: czy należy do tego kupić router’a czy switch’a i czym tak ogólnie się różnią te rzeczy?

Pytanie szczegółowe brzmi: jakie cele zostaną osiągnięte gdy kupię sobie taki switch pentagrama? Co umożliwi mi podłączenie do tego switcha internet i wyprowadzenie kilku kabli?

Routerem rozdzielisz łącze bezproblemu ale możesz też u dostawcy dowiedzieć się jak jest z drugim kompem wtedy postawisz na końcu swojego kabla switcha i do niego podłączysz dwa kompy , 3 mozliwośc jest że z swojego komputera za pomocą drugiej karty sieciowej i kabla scrosowanego udostępnisz łącze dla drugiego ( ale ten pierwszy musi ciągle działać ) .

3 możliwość na pewno odpada.

Najbardziej interesuje mnie 2 opcja. Nie wiem tylko o co dokładnie Ci chodzi z tym dostawcą:). Wiem że aby podłączyć jakieś inne komputery do tego kabla, to musiałem podać dostawcy mac sieciówki innego kompa, wtedy on dodawał ten mac do kabla i obecnie mam przypisane do swojego mieszkania 4 adresy mac różnych komputerów. Czy ta sytuacja wyjaśnia jak jak jest z drugim kompem u dostawcy?:slight_smile:

  1. W takim razie czy jak na końcu swojego kabla postawię switch i do niego podłączę 2 komputery i telefon, to bd mógł na wszystkich urządzeniach na raz korzystać z internetu?

  2. No i czy będzie komunikacja jakaś między tymi dwoma komputerami?

no jeśli tylko musisz maca podać to nie widze problemu aby stał switch :wink: