Pogwarancyjna wymiana płyty głównej a licencja Windows OEM

Witam.

Mam pytanie odnośnie ważności licencji OEM w przypadku wymiany płyty głównej…

Mianowicie w moim kilkuletnim komputerze przepaliła się płyta główna, z uwagi na to że komputer jest po gwarancji byłem zdany na siebie. Z trudem udało mi się znaleźć i zakupić nową płytę główną na takim samym chipsecie, ale producent i model już inny niż poprzednio. Czy moja licencja Windows XP OEM jest w takim przypadku nadal ważna i mogę nadal używać tego systemu (interesuje mnie bardziej temat ważność licencji od strony ‘prawnej’ niż to czy fizycznie uda mi się zainstalować i uruchomić ten system)?

od strony prawnej najlepiej napisać w takiej sytuacji do MS i opisać całą sytuację. Z tego co się orientuje po wersyfikacji (zdjecie naklejki, faktura itp) dadzą nowy klucz

  1. Należy sprawdzić czy da się aktywować system przez internet jak tak to ok a jak nie to,

  2. Dzwonimy do Microsoft Polska i mówimy że stara płyta padła, dostaliśmy nową i prosimy o aktywację systemu,

Tak czy siak nie dostaniesz nowego klucza a jedynie jednorazowy kod do aktywowania systemu “telefonicznie” czyli za każdym razem jak będziesz instalować system będziesz musiał dzwonić do MS, no chyba że zrobisz kopię plików aktywacji i po instalacji będziesz przywracał je.

Po reinstalacji Windowsa nie powinieneś mieć problemów z aktywacją systemu. Inna sprawa to legalność tego działania. Ale ja bym się tym nie przejmował - jeśli masz wszystkie legalne programy, to nie będzie sensu się czepiać.