Pojawia sie błąd po wymianie procesora

witam wszystkich.

mam tu taki to przypadek. wymieniałem wczoraj procesor i po jego wymianie pojawia się taki oto komunikat:

f14a0ebae3b82664.jpg

po kliknięciu w F1 (RESUME) system się uruchamia.

poproszę o podpowiedź jak to zlikwidować?

pozdrawiam

I.D

Prawdopodobnie bios nie rozpoznaje nowego CPU - aktualizacja biosu może coś da.

Zobacz w specyfikacji płyty, czy płyta w ogóle obsługuje nowy CPU.

A mi się wydaję, że po prostu BIOS się zresetował gdy wymieniałeś procesor. Przyczyna - nie trzyma bateria podtrzymująca ustawienia BIOSa. Zmienisz baterię, skonfigurujesz odpowiednio BIOS (ustaw datę, godzinę, itp.) i będzie wszystko dobrze.

jeżeli chodzi o sama płytę to obsługuje nowy procesor. poprzednio był tu Intel Core 2 Duo 2.13hz/4M/1066 Mhz FSB/06, a został wymieniony na Intel® Core™2 Quad Procesor Q6600 / 8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB.

przy czym system normalnie się uruchamia po wciśnięciu F1. Everest tez wszystko widzi jak należny.

może to i wina biosu, że jest za stary, a jeżeli chodzi o ustawienie biosu to co miałbym zmienić.

pozdrawiam

Sprawdź czy nasz w biosie opcje ‘‘wait for “F1” if error’’ jeśli tak to ją wyłącz.Aktualizacja biosu mimo tego jak najbardziej wskazana.

nie znalazłem tej opcji w biosie.

bios:

Typ BIOS’u AMI

BIOS Version 0501

Data BIOS’u systemowego 10/02/06

czy bios do tego będzie w formie wykonywalnej .exe tak by sam się zainstalował?

Zdradź tajemnice jaką masz płytę to będzie można coś więcej powiedzieć :wink:

Na 100% to wina starego bios-u. Nie widzi on mikrokodu nowego procesora. Podaj model płyty głównej, może coś poradzimy.

W Boot Settings Configuration masz opcje ‘‘wait for “F1” if error’’ więc źle szukałeś :wink:

Poza tym ten proc działa na każdej wersji biosu więc aktualizacja nie jest konieczna.

Dodane 03.12.2009 (Cz) 10:50

snap20091203104856001.png

Procesor nie działa na każdej wersji BIOSu!

W dokumentacji płyty głównej na stronie producenta powinna być lista obsługiwanych procesorów wraz z wymaganą wersją BIOSu. I płyta nie obsłuży innego procesora. Powinna też być aktualizacja BIOSu.

W przypadku chipsetów Intela sama zgodność podstawek nie gwarantuje obsługi procesorów fizycznie do niej pasujących. Raczej to reguła, że procesor Intela, który ukazał się po wyprodukowaniu płyty, nie będzie do niej pasował, trzeba zmieniać całą płytę.

Sam mam C2D E4300 na płycie z chipsetem 865G, ale tylko dlatego, że producent płyty przewidział taką możliwość. Z reguły płyty z moim chipsetem nie obsługiwały niczego nowszego od Pentium4. W Intelu 915 doszła obsługa dwurdzeniowych PentiumD, w kolejnych chipsetach (od 945) C2D, Quadów itd. A podstawka ciągle taka sama.

nieaktualne

Masz racje w pośpiechu pomyliłem wersje biosu z PCB

Dodane 03.12.2009 (Cz) 12:09

W ramach rekompensaty za tą wersje biosu :slight_smile:

Aktualizacji możesz dokonać z poziomu systemu,do tego będzie ci potrzebny program ASUS Uodate(dostępny na stronie producenta)

Po uruchomieniu wybierasz->Update Bios from the internet i potem lokalizacje(serwer FTP),klikasz Next.Następnie wybierasz bios który chcesz pobrać i dajesz ponownie Next .

Po pobraniu biosu wybierz Update bios from a file->Next i podajesz gdzie zapisałeś bios.

pokazuje że jest błąd, a połączenie mam.

cfbc7190463dbda9.jpg

Dodane 03.12.2009 (Cz) 14:08

teraz, że Too many users on specified server! Please try again later!

Wybierz inny serwer albo pobierz bios ręcznie ze strony ASUS.

czy to ma byc ta 1211…?

Tak,to jest najnowsza wersja.

i po odpaleniu ASUS Update wybrać z pliku…?

jutro to zrobię rano w pracy. dam znać jakie będą efekty.

Tak,tylko najpierw go rozpakuj.

Dodane 03.12.2009 (Cz) 18:34

Po aktualizacji biosu,przed uruchomieniem systemu wejdź w bios i wgraj ustawienia domyślne( Load setup defaults ) ,lub jakoś podobnie.

ok. mam nadzieje że wszystko będzie już dobrze i te cztery rdzenie pokażą na co je stać. odezwę się przed 8 już z pracy.

pozdrawiam

Dodane 04.12.2009 (Pt) 7:47

no i jest błąd, lub jakaś niezgodność

09db900f7f04b0ef.jpg

Dodane 04.12.2009 (Pt) 8:04

już jest wszystko ok. pobrałem nowsza wersje ASUS UPDATE i wszystko poszło. bios zaktualizowany.