Pojemność baterii...rośnie. Pytanie

Cześć, chciałbym skonsultować kwestię pojemności baterii w laptopie Acer e5. Pojemność fabryczna baterii to 37 000 mWh. Wiadomo bateria zużywa się z każdym dniem ale u mnie, przynajmniej jak wskazują na to dwa programy(

(Batteryinfoview i BatteryBar) pojemność zużycia… rośnie. 4 grudnia pojemność baterii naładowanej wynosiła

35 416 mWh w procentach 95,7% a dziś wynosi 36 216 mWh 97,9%. Jak to możliwe? Bateria jest na stałe, używam ją raz na kilka dni.

 

 

 

 

 

 

Przekłamanie odczytu, lub pierwszy odczyt robiony w niższej temperaturze niż drugi.

Żaden błąd .

Jak 35416mWh to naładowanie  95,7 %

           x mWH  ---------->                    97,9 %

X= (35416 x 97,9)/95,7 mWh

X=36230 mWh 

Czyli w granicach błędu.

 

Naładowanie 100% a 95,7% to procentowe zużycie baterii, znaczy pojemność bo zużycie 4,3%.

 

 

 

I takie przekłamanie jest cały czas, kilka dni temu zużycie baterii było poniżej 90% a dziś patrzę i jest 98%

Naładuj akumulator na max.

 

Odłącz zasilacz i wejdź w tryb awaryjny i tak zostaw i nic nie rób na nim - ma się sam wyłączyć.

 

Naładuj ponownie na max i sprawdź.

 

Broń Boże tak nie rób, bateria litowe się psują jak ich naładowanie spada poniżej 5-10%

 

A tam… elektronika akumulatora wyłączy laptop w odpowiednim momencie i przy określonym napięciu i pojemności.

pomijając elektronikę to sam windows ma nawet  w tej kwestii zabezpieczenia.

 

W końcu znalazłem czas i przeprowadziłem tą procedurę. Teraz zużycie jak wskazuje BatteryBar i Batteryinfoview wynosi 7%. Zobaczę czy od teraz będzie ubywało prawidłowo a nie jak wcześniej. Przed procedurą było 2,5%.

7% jak na 5 miesięczny laptop wydaje się ok.

 

Edit. Niestety ale bateria nadal wariuje. Po procedurze zużycie wyniosło 7% a dziś jest 6,2% czyli zmalało.