Pojemnosć pendrivea mniejsza niż deklarowana

Witam, na początek chciałem zaznaczyć iż wiem, że pojemnosć pendrivea jest zawsze mniejsza od deklarowanej o parę-kilkaset mb, jednak w zakupionym przez mnie  KINGSTON FLASH DT100G3/32GB brakuje prawie 3gb! Całkowita pojemnosc wg. systemu to 29.2Gb, dla porównania jakis nędzny 32gb pendrive Hama ma 31,8Gb. Trafił mi się jakis felerny egzemplarz do reklamacji czy to jest “normalne”

Przy okazji, jakas aplikacja blokuje mi S z kreską i przepraszam za brak polszczyzny.

32*1000*1000*1000/1024/1024/1024 = 29.80, resztę pewnie zjadł filesystem. Im większa pojemność pamięci tym rozjazd pomiędzy GB i GiB będzie się poglębiał. Pojemnośc Hamy zgodna z opisem to raczej wyjątek niż reguła. Swoją drogą sam układ flash w obu pendrajwach ma pewnie taką samą pojemność tylko ludzie od Hamy są pewnie większymi optymistami w kwestii zużywania się bloków :wink:

Nie masz czasem jakichś aplikacji na tym pendrajwie od producenta? U mnie na jednym z Kingstonów (na drugim nie sprawdzałem) też jest spora różnica, przy 16GB mam dostępne tylko 14,7GB. Producenci używają ogólnie jednostek SI, czyli 1GB = 1000KB, przy tym założeniu, 32GB = 32000KB, podzielone przez 1024 daje 31,25, więc brakuje Ci 2GB. Spróbuj jeszcze sformatować pendrajw. Sam posiadam 2 pendrajwy od Kingstona i szczerze z żadnego nie jestem zadowolony.

 

Mam ten pedrive, prawidłowo pokazuje pojemność jest 29GB, a liczba free miejsca zależy też od użytego systemu plików, przy ntfs będzie mniej.

Dzięki za odpowiedzi, ja tego kingstona od razu sformatowałem i zapakowałem swoimi gratami używanymi w pracy, obydwa są w systemie fat32 i taka różnica pojemności od razu wydała mi się jakaś podejrzana.

Eh a kingston niby taka dobra firma :/.