Pojemność poszczególnych partycji

Witam

Mam dysk o pojemności 37 GB.

I nie wiem ile zrobić partycji i o jakiej pojemności.

Aha instaluje XP Professional.

Chyba tyle mam w programie Everest sprawdzałem.

Patrzyłem na Magazyn -> Dyski fizyczne -> Dysk

I tam w nawisie pisze (37 GB) czy to to ?

Aha i czy na tak małym dysku dałoby się zainstalować xp i linuksa, żeby działały bez problemu?

Dwie Patrycje wystarczą. Przy tak małym dysku proponuję 1/2 - 1/2 albo 2/3 - 1/3.

:roll:

Witam.

Zależy ile oprogramowania masz zamiar mieć w XP. Proponuję 10 GB na C:, 10 GB na D:, 6 GB na " / " ext3, 10 GB na " /home " ext3 oraz 1 GB na " swap " ( linuksowa partycja wymiany). Oczywiście wartości należy traktować w zaokrągleniu ( 1GB = 1024 Mb). Aha, najpierw instalujemy XP (utwórz sobie 2 partycje C i D), reszte pozostaw jako obszar niepodzielony na partycje, i ten obszar wskażesz instalatorowi linuksa do dalszego podziału.

Mam dwa pytania.

Po pierwsze. Nie da się mieć pięciu partycji. Maksymalnie można mieć cztery. Więc jak to zrobić. Piszesz, żebym miał : C,D,/,/home/swap czyli w sumie pięć.

Po drugie w jakiej kolejności je ustawić ? Używając programu Gparted.

Partycje podstawowe można mieć tylko 4. Tak jak pisałem tutaj:

gdzie-mozna-nabyc-linuksa-t342032-45.html . - w obrębie partycji rozszerzonej można tworzyć wiele dysków logicznych. Instaluj bez obaw. Wskażesz wolne miejsce linuksowi do dalszego podziału i dalej rób tak jak w prezentacji, a będzie ok.