Pojemności dysków twardych

Od dłuższego czasu zastanawiają mnie pojemności dysów twardych. Otóż mam dysk o pojemności 80GB - deklarowane przez producenta, lecz rzeczywista pojemność wynosi 75GB, a drugi 40GB - w rzeczywistości 37GB. Różnica chyba dość znacząca. U znajomych również jest podobnie, oczywiście zawsze jest pojemność niższa od tej która widnieje na etykiecie dysku. Z tym, że BIOS odczytuje pojemności prawidłowo, a Windows już nie. Czy koś wie w jaki sposób producenci liczą pojemności dysków?

Odpowiedź prosta sięgająca podstaw informatyki i odpowiedzi na pytanie ile bajt ma bitów??? Jeśli sie uczyłeś informatyki to wiesz że 8 a nie 10. Reszta wynika z mnożników kilo mega giga :):):):):slight_smile:

to jeszcze tez zalezy od tego jak przebieglo formatowanie dysku, nie raz po formacie mialem mniej miejsca niz przed nim, po nastepnym wiecej :slight_smile:

Rożnica wynika z tego, że producenci od samego początku przy przeliczaniu pojemności dokonują pewnego uproszczenia.

Zamiast 1GB = 1024 MB uznają, że 1GB = 1000 MB, 1 MB = 1000 kB itd… Powoduje to spore różnice w faktycznej pojemności dysku (zwłaszcza przy ich dużej wielkości). To zjawisko istniało już od samego początku dysków twardych (sam miałem dysk kiedyś 105MB, który faktycznie, po sformatowaniu miał 99,99 MB ).

Obecne różnice są następstwem po prostu tego przyjętego przelicznika…