Pola select i data urodzenia

Witam.

Mam trzy pola select: w pierwszym do wyboru DZIEŃ w drugim MIESIĄC a trzecim ROK. Te pola służą jako wybór daty urodzenia. Więc jak zrobić aby można było wybrać z tych pól datę tylko do np. dzisiaj. Każde pola select są wypisywane z pętli for. Z góry dzięki za konkretne i jasne podpowiedzi.

Moim zdaniem najlepiej zastosować walidator w java scripcie, który po wybraniu daty dalszej niź np dzisiaj będzie ustawiał maksymalną datę i podawał alert np obok selectów.

za wiele to mi to nie pomogło… a macie może pomysł jak mam np kilkanaście takich pól select w formularzu plus jeszcze kilka inputów czy chceckboxów i te wszystkie pobrane dane z tych pól muszę przeprowadzić przez kilka kroków na stronie czyli np w następnym kroku dojdzie jeszcze kilka pól typu np. select, w następnym jeszcze kilka itd. a na końcu muszę mieć wszystkie dane wpisane do np jakiejś tabeli (pobrane z wszystkich kroków) jak to najszybciej zrobić?

mysle że istnieją dwa sposoby:

pierwszy sposób to tworzenie ukrytych pól formularza zawierających dane z poprzedniego kroku i będą one wysyłane razem z formularzem do następnego kroku

drugi sposób polega na zapakowaniu danych do array i wpakowanie go w jedno ukryte pole formularza, tylko że nie jestem pewny czy formularz prześle cały array :?