Połączenie 100Mbps zamiast 1Gbps - Asus strix h270f gaming/Intel Core I7770K

(oskix3211) #1

Witam, mam problem z połączeniem internetowym, mianowicie internet działa ale tylko i wyłącznie na prędkości 100Mbps. Upewniłem się czy faktycznie mam sterowniki do karty sieciowej, odinstalowałem je i zainstalowałem ponownie z strony asus dla płyty głównej. Mam możliwość zmiany z 100Mbps na 1Gbps w właściwościach karty sieciowej w zakładce “link speed” ale po zatwierdzeniu na 1Gbps mam brak połączenia z internetem, komputer wskazuje iż nie ma podłączonego kabla sieciowego. Kabel internetowy mam kategorii 6 do 10Gbps więc wykluczyłem niską przepustowość kabla i jego uszkodzenie. W bios nie mam żadnej możliwej informacji na temat połączenia internetowego, przełączyłem z Power Saving na standard i dalej to samo. Jest ktoś w stanie pomóc ? Na innym komputerze działa wszystko prawidłowo.

Sprzęt PC:
Płyta główna: Asus strix h270f gaming ( do niej mam podłączony kabel sieciowy)
Procesor: Intel Core I7 7700K
Karta graficzna: MSI gtx 1060 6GB
Dysk SSD: Goodram 120GB
Zasilacz: Silentium Deus G1 600W
Ram: Hyper Fury X Black 2x8 DDr4
System: Windows 10 Pro 64Bit
Internet o prędkości 900/Mbps

Proszę bardzo o pomoc.
Pozdrawiam

(Kurp55) #2

Łączysz się z internetem poprzez router. Jeżeli tak to podaj producenta i model routera. Czy w umowie z operatorem jest podana prędkość 900 Mbps.

(oskix3211) #3

Nie rozumiem po co upierać się sprzętu i dostawcy usług. Nie jestem głupi i wiem że jest 900Mbps, na innym komputerze wszystko działa poprawnie. Problem jest na 100% z moim sprzętem, skoro po przełączeniu na 1Gbps widnieje brak połączenia z internetem… Od razu po przyciśnięciu “zastosuj”

(Fizyda) #4
  1. Ustaw we właściwościach karty sieciowej auto negotiation
  2. Sprawdź kabel na drugim komputerze który ma ten 1Gbps
  3. Podłącz problematyczny komputer pod dokładnie to samo gniazdo w routerze co jest podpięty komputer który ma poprawną prędkość

Napisz co wyszło, chyba że już tak sprawdzałeś to tylko daj znać jakie były efekty.

(oskix3211) #5

Dziwna sytuacja. Mój kabel podłączyłem do innego PC i działa, a w moim nie. Ale coś mnie tknęło i zobaczyłem na krótko mój pc innym kablem i działa. Dlaczego ?

Dodam też że port był w routerze taki sam przy sprawdzaniu.

(Fizyda) #6

Jak masz tester sprawdź czy jeden kabel nie jest przypadkiem crossowany, ewentualnie możesz też na oko po kolorach. Jeśli tak być może karta nie radzi sobie z dogadaniem się z drugim urządzeniem przy 1Gbps gdy kabel jest krosowany. Obecnie karty wykrywają że kabel jest krosowany i wykrywają czy jest to potrzebne czy nie i same między sobą się dogadują w razie potrzeby.
Pomimo iż same się dogadują i nie ma znaczenia czy kabel jest krosowany czy nie, dalej można trafić przy zakupie na kabel krosowany pomimo iż ten był używany tylko do łączenia komputera z drugim komputerem. Sam ostatnio taki nabyłem i byłem zdziwiony, że cały czas produkują kable krosowane pomimo, że służyły one tylko do łączenia dwóch komputerów, a kto dziś tak łączy kompy z pominięciem routera?

Obstawiam, że kabel który nie działa jest krosowany, a karta nie może się przez to dogadać z routerem dla prędkości 1Gbps.

Tutaj możesz podejrzeć jaka jest różnica pomiędzy kablem krosowanym a normalnym, kolorami się nie sugeruj bo u Ciebie na kablu mogą być w innej kolejności ponieważ są dwa standardy ich kolejności, przy czym życie dodaje kolejne :smiley:

Dla wizualnego porównania najlepiej wziąć obie wtyczki obok siebie i sprawdzić od lewej do prawej czy układ kolorów na obu jest w tej samej kolejności, jeśli nie to kabel krosowany.

EDIT:
Może być też opcja, że wtyk źle siedzi w tym gnieździe, ale to raczej byłoby dziwne i wręcz nieprawdopodobne, że taki zestaw Ci się trafił :stuck_out_tongue:

(Radek68) #7

A no pewnie dlatego, że 1Gb/s jest jednak bardzo chimeryczne; sam to sprawdziłem na własnej skórze. To że na jednym kablu działa, a na innym nie, to jeszcze jestem w stanie zrozumieć (inne karty sieciowe, inna podatność kabla na zakłócenia, itp.), ale dlaczego miałem tak, że działało tylko na porcie 1-7, a na 8-48 już nie (switch cały gigabitowy), to nie mam pojęcia. :wink: Może ułożenie kabla? Może zbytnie wygięcie? Przy tych prędkościach (i odległości do switcha ok. 60 m) naprawdę czasem nie wiadomo dlaczego raz działa, a raz nie.

(oskix3211) #8

Kabel oryginalny zakupiony w sklepie, z tego co widzę kabel jest w porządku, wygląda tak jak na obrazku nr1. Coś wiem o RJ45 bo nim przedłużałem kabel HDMI :smiley: Ale dzięki za info, szczerze mówiąc nie pomyslałem wcześniej o tym.

(oskix3211) #9

Kabel ma niecałe 10 Metrów.

(Radek68) #10

Nie tylko, również do połączenia dwóch switchy.

(Fizyda) #11

Spoko, czasami człowiek szuka nie wiadomo gdzie, a problemem jest pierdoła. Dlatego zawsze zaczyna się od najprostszych oczywistych rzeczy i takich które na pewno nie mają wpływu :stuck_out_tongue: . Dlatego padło pytanie o głupoty w drugim poście bo nigdy nic nie wiadomo, a już tym bardziej w przypadku pomagania przez kabel :wink: .

(oskix3211) #12

ważne że wiem w czym problem i jak go rozwiązać, dzięki !

(Fizyda) #13

Tego nie wiedziałem, może dlatego, że nigdy nie łączyłem switchy :stuck_out_tongue: . Tak z ciekawości, nie dogadają się na zwykłym? Myślałem że kabel krosowany odszedł już w niepamięć i urządzenia potrafią się ze sobą dogadać w tym temacie.

(Radek68) #14

W gigabit Ethernecie ważne są też odległości kabla “rozkręconego” np. przy gniazdku, to znaczy żył (czy par) które zostały rozkręcone z wiązki. Czasem kilka(naście) milimetrów może zrobić różnicę.
W Ethernecie (a obecnie i w Fast Ethernecie) to prawie nie ma znaczenia, ale sam widzę, jak w gigabit Ethernecie to jednak odgrywa rolę.

(Fizyda) #15

W jakim sensie im więcej rozkręcone tym większe problemy? Jakie to ma w ogóle znaczenie, myślałem, że to będzie kwestia dobrze zarobionej końcówki, nic więcej.

(Radek68) #16

Nowe w większości tak, chyba nawet wszystkie, ale nawet niezbyt stare zarządzalne Cisco jest w tym temacie nieugięte i bez kabla krosowego nie widzi “kolegi”.

(Radek68) #17

No chodzi o długość kabla, który nie jest w skrętce (czyli np. odcinek od końca skręconych żył w kablu do gniazda (widywałem gniazda, gdzie żyły zupełnie luzem miały po 10 cm długości!), czy też źle zarobiona 8P8C, gdzie kabel nie był już odpowiednio skręcony na długości ponad 3 cm.