Połączenie Dekodera z monitorem


(Oksiu12) #1

Witam,

Mam problem, mianowicie chciałem podłączyć mój monitor do tunera DVBT. Kupiłem przejściówkę z DSUB na EURO. Po podłączenie wszystkiego na monitorze nic sie nie pokazuje, jak by w ogóle nie był podłączony kabel. Tuner na 100% jest sprawny, monitor też. Ktoś wie jaka może być przyczyna tego ? Czy jak bym podłączył to za pomocą kabla DVI przy monitorze a HDMI przy tunerze to by chodziło?


(scripter1) #2

Nic dziwnego, te przejściówki są nic nie warte i nie działają (sam sobie zrobiłem kiedyś ze schematu ale nie zadziałało).

W teorii specyfikacja D-Sub przewiduje sygnał RBG który jest nadawany przez EURO ale w praktyce prawie żaden monitor nie obsługuje wyświetlania samego tego sygnału, potrzebny jest jeszcze sygnał częstotliwości odświeżania który podobno można wziąć z pinu z sygnałem kompozytowym ale w praktyce nie udało mi się tego uruchomić.

Poza tym nie wszystkie urządzenia nadają po RGB po EURO.

Podłączenie odwrotne czyli TV pod kartę graficzną przez tego typu przejściówkę też nie zadziała.


(eddie71) #3

Temat często się przewijał i ogólnie jak komuś się udało uzyskać obraz to nie był zbyt zadowolony.

Najczęściej sygnał musi być konwertowany.

Kabel Scart-->VGA Dsub to najczęściej za mało.

Tutaj jest oferta kabla SCART --> VGA Dsub RGB 2m:

http://www.mikam.com.pl/sklep/kabel-prz ... p-483.html

W opisie jest uwaga:

"nie nadaje sie do łączenia np.: DVD z monitorem komputerowym"


(Oksiu12) #4

A czy jak użyje tego rodzaju kabla to będzie chodziło? http://allegro.pl/kabel-dvi-hdmi-m-m-2m ... 12874.html


(eddie71) #5

Dokładniej połączenie SCART-->VGA jest podane na stronie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1669827.html

Podaj pełną nazwę monitora.

Rozpatrywaliśmy podłączenie pod gniazdo D-SUB a teraz podajesz,że masz HDMI więc tutaj też będziesz potrzebował konvertera,gdyż HDMI to złącze cyfrowe a ze SCART-a wychodzi cyfrowe.


(Harnas294) #6

Różnica między HDMI a DVI jest tylko taka, że DVI nie przenosi dźwięku (HDMI = DVI + dźwięk) . Więc każda przejściówka powinna dać rade.


(Oksiu12) #7

(Kpc21) #8

Z takim połączeniem też bywają problemy - tuner wypuszcza sygnał o częstotliwości odświeżania nieobsługiwanej przez monitor. Ale jest duża szansa że zadziała. Jeśli będą problemy, przełącz dekoder z PAL-u na NTSC.


(scripter1) #9

Nie powinno być żadnych problemów przy takim połączeniu.


(Oksiu12) #10

OK. To zamawiam kabel. Jak dojdzie to napisz czy działa.


(eddie71) #11

Kabel oferowany to HDMI-->DVI-I , więc powinno pasować.

http://telewizor.eu/dvi.html

Przeczytaj uwagę na dole o kompatybilności łącz.


(scripter1) #12

Słuszna uwaga ale chyba zdecydowana większość kart ma złącze umożliwiające przesyłanie danych cyfrowych kompatybilnych z HDMI.

Ale zwrócę tu uwagę na to co jest tam napisane o HDCP, jeśli wyjście (lub monitor/tv) nie jest kompatybilne z HDCP to jakość obrazu przesyłana jest obniżona.


(Oksiu12) #13

Mój monitor to Benq G2222HDL. Ma on wyjście DVI-D, więc muszę zakupić kabel DVI-D/HDMI. Zgodnie z tym co jest napisane na:http://telewizor.eu/dvi.html Dobrze zrozumiałem. Wyjście DVI-I/HDMI w moim przypadku nie będzie działało?


(scripter1) #14

Jeśli masz DVI-D to wtyczka DVI-I nawet ci nie wejdzie w złącze bo ma piny na które złącze miejsca nie ma.

Dokładnie się upewnij jakie masz złącze w monitorze, dokładnie opisane z fotkami masz to tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface


(Oksiu12) #15

Wdzie ze jest złącze DVI-D Dual Link, który pasuje zarówno do DVI-I jak i do DVI-D. Kupiłem już dzisiaj DVI-D/HDMI i po problemie. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas. see you guys


(scripter1) #16

Według fotek z google masz w tym monitorze złącze DVI-D (a dokładniej DVI-D DualLink) więc potrzebujesz kabla DVI-D <-> HDMI

Albo jeszcze lepiej kabla HDMI oraz przejściówki DVI-D <-> HDMI, jak zmienisz monitor na taką która ma złącze HDMI (lub będziesz chciał podłączyć pod inny sprzęt ktory ma HDMI) to tylko odłączysz przejściówkę i podłączysz ten sam kabel bezpośrednio pod HDMI.

-- Dodane 19.02.2013 (Wt) 14:01 --

oksiu , wtyczkę DVI-D podłączysz bez problemu do gniazda DVI-I (tak samo podłączysz do niego wtyczkę DVI-A) ale na odwrót się nie da, ale do gniazda DVI-D nie włożysz ani wtyczki DVI-I ani wtyczki DVI-A .