Połączenie dwóch AP i routera?


(Rs Tyle) #1

Witam. Mam problem, mianowicie : posiadam router ASUS DSL N13 (neo) i chcę zwiększyć jego zasięg na cały budynek. W tym celu zakupiłem dwa ovislinki 5460 v2. Czy jedyne wyjście na połączenie jest takie: router -(wifi)-> ap1 -(kabel lan)-> ap2 -(wifi)-> komputery ? Jak skonfigurować ap1 i ap2 przy takim połączeniu? Jest możliwe połączenie dwóch ovislinków poprzez wifi, tak aby również dalej przekazywały sygnał wifi? Pozdrawiam


(scripter1) #2

Z tego co widzę w opisie tych Ovislinków to mają one funkcję repeter więc ustawiając je na WISP+Universal Repeater

powinny oba móc działać tak:

router (wifi) -> (wifi) ap (wifi + lan) ->

Jako że nie znam tych ap bazowałem się na informacjach z http://www.cyberbajt.pl/produkt/1224/ov ... power.html


(Rs Tyle) #3

Tylko, że ap1 musi dawać sygnał dalej do ap2... Czyli funkcja wisp + uni repeatar włączona w obywdu ap pozwoli na takie połączenie : router -wifi-> ap1 -wifi-> ap2->wifi ?


(scripter1) #4

Teoretycznie oba mogą odbierać sygnał bezpośrednio od routera (czyli router -wifi-> ap1 -wifi oraz router -wifi-> ap2 -wifi) lub też jeśli by sygnał routera był za słaby to tak jak piszesz (router -wifi-> ap1 -wifi-> ap2->wifi).

Ale to tylko teoria, nie znam tych ap i nie jestem w stanie ci powiedzieć czy rzeczywście są w pełni zgodne z tym standardem żeby umożliwiać takie połączenie.


(Adrian Tomaszewski) #5

Owe rutery działają wtedy jak przekaźnik Łapią słaby syg i wzmacniają Wiec wszystko będzie działać tylko ustaw je w miejscu gdzie zasięg ma przynajmniej ze 20 %

A i ustawiasz ich dowolna ilość Nie będą przeszkadzać sobie :slight_smile: Pozdrawiam


(Rs Tyle) #6

Panowie, a jak z konfiguracją w takim przypadku? Przy ustawieniu obydwu apków w tryb wisp + uni repeater, router musi mieć włączone DHCP? Jak z przydzielaniem ip? Oczywiście zakładając takie połączenie : router->ap->ap (wszystko bezprzewodowo).


(Adrian Tomaszewski) #7

Jeżeli pamiętam dobrze to Podczas trybu repeater Zostawia się Dhcp Ale już nie pamiętam czy ip przydziela Głowny ruter czy ten w trybie repeater Pamiętajmy ze owe rutery działają jak przekaźnik ewentualnie węzeł tylko wzmacniają syg

Ale jak zostawisz dhcp masz gwarancje ze działać będzie w sumie co za różnica który przydzieli adres Grunt żeby działało


(Rs Tyle) #8

Dzięki za pomoc :slight_smile: Będę tutaj pisać w razie kłopotów z połączeniem bądź jeśli wszystko skończy się ewentualnym sukcesem :smiley:

-- Dodane 29.06.2010 (Wt) 0:02 --

No i pojawił się problem... Wszystko szło pięknie i gładko z pierwszym ap, jednak z drugim już nie. Pierwszy ap powiela sygnał z routera, jednak drugi ap nie daje internetu. Wszystko skonfigurowane zostało tak że ap1- bierze sygnał z routera i można się z nim normalnie łączyć/ śmigać po sieci, ap2 - bierze sygnał z ap1... Co prawda można połączyć się z ap2, lecz nie ma wtedy połączenia z internetem. Jeśli chodzi o dokładną konfiguracje, to wygląda ona tak: ssid routera - xx, ap1 bierze sygnał z xx i ma własne ssid xx2. ap2 bierze sygnał z xx2 i sam nazywa się xx3. Być może potrzebna jest jakaś drobna zmiana ustawień w ap1 bądź ap2? W obydwu ap jest włączone dhcp.