Połączenie dwóch komputerów przez WiFi

(Maryush) #1

Ja i mój znajomy mamy internet tzw radiowke, anteny skierowane sa na siebie i "widzą się" odl. około 300m Co trzeba by zrobic aby stworzyc połącznie między tymi komputerami. Nie mamy stałych adresów IP.

(Ferdek31) #2

a jaki tryb połączenia chcesz ustanowić ad-hoc czy strukturalny / sieć /?

(Maryush) #3

jaka jest różnica miedzy adhoc a strukturalna

(Ferdek31) #4

ad-hoc łączysz bezpośrednio komputery na zasadzie antena- antena, przy strukturalnej umieszczasz punkt dostępowy /AP / i komputery łączą się przez niego a nie bezpośrednio. Jest to rozwiązanie droższe ale pozwala nawiązać skuteczniejsze połączenie na większe odległości. Jak masz w marę dobre anteny, zależy to też od długości kabla doprowadzaującego sygnał z anteny to radziłbym Ci ad-hoc.

(Maryush) #5

Tak raczej wolałbym połączenie ad-hoc. co dalej zgóry dziekuje za odpowiedz.

(Ferdek31) #6

zakładam że masz xp na obu kompach

1. Zainstaluj najpierw karty radiowe / sterowniki /.

2. Po zainstalowaniu kart radiowych wyłącz systemowe narzędzie do zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi tj. PPM na otoczeniu sieciowym, klikasz ikonę połączenia sieciowego / połączenie sieci bezprzewodowej / i na zakładce "sieci bezprzewodowe" odznaczasz "użyj systemu Windows do konfiguracji sieci bezprzewodowej".

3. Klikasz na ikonę zainstalowanej karty / albo w zasobniku albo ze start itp. / i wpisujesz / zależnie od karty / SSID-dowolna nazwa, tryb pracy- ad-hoc i możesz włączyć szyfrowanie / wpisujesz rodzaj, klucz itp.

4. We właściwościach protokołu TCP/IP lub karty / zależy od karty radiowej / wpisujesz IP na; 1 kompie np. 192.168.0.1, na drugim 192.168.0.2 / ostatnia cyfra musi być o 1 większa na drugim kompie / , maskę podsieci wpisujesz 255.255.255.0 / może Ci się wypełnić automatycznie /, pola brama domyślna i dnsy zostawiasz puste.

5. Ustalasz kanał transmisji we właściwościach karty radiowej, wybierz taki aby był oddalony o 5 od najmocniejszego będącego w pobliżu.

6. Klikasz PPM ikonę "mój komputer" i we właściwościach nadajesz na obu kompach jedną nazwę grupy roboczej i różne nazwy obu komputerom, ponadto musisz udostępnić folder drugiemu użytkownikowi, klikasz na wybranym folderze PPM i wybierasz "udostępnianie i zabezpieczenia" i udostępniasz folder w sieci ./ jeżeli chcesz /.

Po tym wszystkim kompy powinny się widzieć w sieci. To tylko ogólne wskazówki, szczegóły musisz ustalić zależnie od Twojej karty radiowej.

(Maryush) #7

Dziękuje za pomoc jeszcze nie ustawiałem bo kolega nie wrócił jeszcze z urlopu. Jak by co to będę jeszcze truł. A i mam pytanie bo antene mam podłączono jakby do Akces pointa czy coś i dopiero stamtąd do karty LAN no i co się z tym wiąże nie mam sterowników karty to co wtedy.

(Ferdek31) #8

no to musisz dokładnie wiedzieć bo prze AP to całkiem inna konfiguracja. Napisz dokładnie jak pozyskujesz internet, karty, adresy itp.

(Edlib) #9

nie napisałeś, że już masz kartę podłączoną do sieci strukturalnej

(z AP i z wyjściem na sieć); wątpię, aby za pomocą tej karty dało się jeszcze stworzyć sieć ad hoc(służącą tylko do połączenia z kolegą i

bez wyjścia w sieć); może jest to możliwe, ale ponieważ musiałoby się to odbywać za pośrednictwem punktu dostępu, musiałbyś uzyskać zgodę

dostawcy, no i oczywiście specjalne przekierowania na jego ruterze,

prawdopodobnie musiałbyś za to i zapłacić - dostawcy płacisz za

połączenie z siecią, a nie za umożliwienie połączenia z kolegą! ale

może i tak wypadłoby to taniej niż drugie wyjście - zakup kart przez

ciebie i kolegę, oczywiście musiałyby pracować na kanale jak najbardziej oddalonym od kanału dostawcy, anteny też powinny być oddalone itd,

no i problem interferencji w bliskich slotach PCI - wtedy stosowałyby

się wszystkie wskazówki Marka

ps. nie rozumiem, co znaczy , nie mam sterowników do karty - jeśli

kartę masz od dostawcy musiał dać ci także sterowniki, jeśli jest zintegrowana z płytą masz sterowniki w sterownikach do płyty -

sterowniki nie mają tu zresztą nic do rzeczy

ps. 300 m to nie jest już wi-fi(najwyżej 30m), to tzw.WLAN - Wireless

LAN czyli radiowa sieć lokalna

(Maryush) #10

Dzięki za pomoc. Troche to skomplikowane, w takim wypadku postaram się może o stały IP. i utworze serwer FTP.

odnośnie tych sterowników to miałem na mysli sterowniki do karty radiowej miałem taka ale miałem kiepski zasieg i dostawca przeniósł mi antene na dach i założyl AP i stamtąd skrętką do karty LAN.