Połączenie dwóch komputerów przez WiFi

Ja i mój znajomy mamy internet tzw radiowke, anteny skierowane sa na siebie i “widzą się” odl. około 300m Co trzeba by zrobic aby stworzyc połącznie między tymi komputerami. Nie mamy stałych adresów IP.

a jaki tryb połączenia chcesz ustanowić ad-hoc czy strukturalny / sieć /?

jaka jest różnica miedzy adhoc a strukturalna

ad-hoc łączysz bezpośrednio komputery na zasadzie antena- antena, przy strukturalnej umieszczasz punkt dostępowy /AP / i komputery łączą się przez niego a nie bezpośrednio. Jest to rozwiązanie droższe ale pozwala nawiązać skuteczniejsze połączenie na większe odległości. Jak masz w marę dobre anteny, zależy to też od długości kabla doprowadzaującego sygnał z anteny to radziłbym Ci ad-hoc.

Tak raczej wolałbym połączenie ad-hoc. co dalej zgóry dziekuje za odpowiedz.

zakładam że masz xp na obu kompach

  1. Zainstaluj najpierw karty radiowe / sterowniki /.

  2. Po zainstalowaniu kart radiowych wyłącz systemowe narzędzie do zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi tj. PPM na otoczeniu sieciowym, klikasz ikonę połączenia sieciowego / połączenie sieci bezprzewodowej / i na zakładce “sieci bezprzewodowe” odznaczasz “użyj systemu Windows do konfiguracji sieci bezprzewodowej”.

  3. Klikasz na ikonę zainstalowanej karty / albo w zasobniku albo ze start itp. / i wpisujesz / zależnie od karty / SSID-dowolna nazwa, tryb pracy- ad-hoc i możesz włączyć szyfrowanie / wpisujesz rodzaj, klucz itp.

  4. We właściwościach protokołu TCP/IP lub karty / zależy od karty radiowej / wpisujesz IP na; 1 kompie np. 192.168.0.1, na drugim 192.168.0.2 / ostatnia cyfra musi być o 1 większa na drugim kompie / , maskę podsieci wpisujesz 255.255.255.0 / może Ci się wypełnić automatycznie /, pola brama domyślna i dnsy zostawiasz puste.

  5. Ustalasz kanał transmisji we właściwościach karty radiowej, wybierz taki aby był oddalony o 5 od najmocniejszego będącego w pobliżu.

  6. Klikasz PPM ikonę “mój komputer” i we właściwościach nadajesz na obu kompach jedną nazwę grupy roboczej i różne nazwy obu komputerom, ponadto musisz udostępnić folder drugiemu użytkownikowi, klikasz na wybranym folderze PPM i wybierasz “udostępnianie i zabezpieczenia” i udostępniasz folder w sieci ./ jeżeli chcesz /.

Po tym wszystkim kompy powinny się widzieć w sieci. To tylko ogólne wskazówki, szczegóły musisz ustalić zależnie od Twojej karty radiowej.

Dziękuje za pomoc jeszcze nie ustawiałem bo kolega nie wrócił jeszcze z urlopu. Jak by co to będę jeszcze truł. A i mam pytanie bo antene mam podłączono jakby do Akces pointa czy coś i dopiero stamtąd do karty LAN no i co się z tym wiąże nie mam sterowników karty to co wtedy.

no to musisz dokładnie wiedzieć bo prze AP to całkiem inna konfiguracja. Napisz dokładnie jak pozyskujesz internet, karty, adresy itp.

nie napisałeś, że już masz kartę podłączoną do sieci strukturalnej

(z AP i z wyjściem na sieć); wątpię, aby za pomocą tej karty dało się jeszcze stworzyć sieć ad hoc(służącą tylko do połączenia z kolegą i

bez wyjścia w sieć); może jest to możliwe, ale ponieważ musiałoby się to odbywać za pośrednictwem punktu dostępu, musiałbyś uzyskać zgodę

dostawcy, no i oczywiście specjalne przekierowania na jego ruterze,

prawdopodobnie musiałbyś za to i zapłacić - dostawcy płacisz za

połączenie z siecią, a nie za umożliwienie połączenia z kolegą! ale

może i tak wypadłoby to taniej niż drugie wyjście - zakup kart przez

ciebie i kolegę, oczywiście musiałyby pracować na kanale jak najbardziej oddalonym od kanału dostawcy, anteny też powinny być oddalone itd,

no i problem interferencji w bliskich slotach PCI - wtedy stosowałyby

się wszystkie wskazówki Marka

ps. nie rozumiem, co znaczy , nie mam sterowników do karty - jeśli

kartę masz od dostawcy musiał dać ci także sterowniki, jeśli jest zintegrowana z płytą masz sterowniki w sterownikach do płyty -

sterowniki nie mają tu zresztą nic do rzeczy

ps. 300 m to nie jest już wi-fi(najwyżej 30m), to tzw.WLAN - Wireless

LAN czyli radiowa sieć lokalna

Dzięki za pomoc. Troche to skomplikowane, w takim wypadku postaram się może o stały IP. i utworze serwer FTP.

odnośnie tych sterowników to miałem na mysli sterowniki do karty radiowej miałem taka ale miałem kiepski zasieg i dostawca przeniósł mi antene na dach i założyl AP i stamtąd skrętką do karty LAN.