Połączenie dwóch komputerów (w celu przesyłania plików)

Mam dwa komputery, które stoją obok siebie. Jeden ma (a właściwie będzie miał) Linuxa, a drugi ma Windowsa (XP). Linuxiarz ma połączenie z internetem, Windowsiarz nie. Chcę te dwa komputery tak połączyć (przewodowo), abym mógł w prosty sposób wymieniać pliki pomiędzy nimi (pliki i foldery, oczywiście :slight_smile: ). Czy ktoś wie, jak to zrobić?

Połączyć przewodem sieciowym.

Mógłbyś podać jakieś szczegóły, gdyż w takich sprawach to się raczej nie znam.

hmm znasz się na linuxie a na sprawach połączenia kompów kablem już nie ? :stuck_out_tongue:

szczerze mówiąc łączyłem tak kompy, ale dwa posiadające system windows xp :confused: tutaj konfiguracja sieci będzie wyglądać zapewne inaczej i wydaje mi się, że odpowiednim byłoby zadać takie pytanie na forum linuxa/dystrybucji którą posiadasz

no chyba, że jakiś linux user odezwie się tutaj na forum

w każdym razie łącząc komputery za pomocą kabla potrzebujesz skrosowanego- zrobią Ci to w każdym sklepie informatycznym

Jest kilka metod, można przez usb (nie jestem pewien czy da się tak połączyć lin z win) lub krosowanym kablem RJ-45 (w tym przypadku jak chcesz aby ten z netem miał jednocześnie połączenie z netem i drugim kompem to musisz w nim mieć dwie osobne karty sieciowe dla każdego z połączeń).

Ale jeśli ma to być rozwiązanie na dłużej to lepiej kupić router i podpiąć go do neta a on będzie rozdzielał neta na oba komputery a dodatkowo będzie pośredniczył w połączeniu miedzy nimi aby można było udostępniać pliki miedzy jednym a drugim (na marginesie wspomnę że mam do sprzedania router).

Tylko w linuxie musisz jeszcze zainstalować odpowiedni program do udostępniania plików dla komputerów z windows (ni pamiętam nazwy).

Ewentualnie jeśli nie chcesz kupować routera a chcesz aby oba miały neta to mając w tym co ma neta 2 karty sieciowe możesz zrobić udostępnienie połączenia (w win to się nazywa połączeniem mostkowym miedzy dwoma kartami sieciowymi), w win robi się to bardzo prosto a lin zapewne też się da - ale ten udostępniający neta musi być cały czas włączony aby drugi taż miał neta dlatego lepsze jest rozwiązanie z routerem.

Windows nie ma właśnie mieć połączenia z internetem :slight_smile: Tylko Linux (najprawdopodobniej będzie to Ubuntu, lub Fedora).

Możesz to zrobić zwykłym kablem sieciowym, z Xp nie będzie problemu. W ubuntu musisz zainstalować i skonfigurować Sambę, w internecie jest sporo na ten temat.