Połączenie dwóch laptopów poprzez ethernet

Hej, chciałem połączyć ze sobą dwa laptopy (w celu przesłania pliku z jednego do drugiego) poprzez kabel ethernet. Pomimo że udostępniłem dysk na jednym z nich, na drugim nie jest on widoczny :frowning: Laptopy to Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505 i Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515. Na pierwszym jest Windows Vista Basic, na drugim Windows XP Professional. Dodaję, że nie zapomniałem ich fizycznie połączyć ze sobą :stuck_out_tongue:

ale prawdopodobnie we właściwościach sieciowych obu maszyn nie ustawiłeś adresów IP na sztywno

Nie wiem o co dokładnie chodzi z tym kablem krosowanym, ale tym samym kablem którym je połączyłem, przesyłałem dane w ten sposób ze stacjonarnego na laptopa i nie było potrzeby czegokolwiek konfigurować, prócz udostępnienia dysków. :slight_smile:

Jeszcze jedna rzecz, dlaczego jeżeli mam kartę sieciową gigabit ethernet w obu kompach, prędkość przesyłu wynosi 5-6MB/s? :?

Aha. Ale w takim razie, dlaczego połączenie stacjonarny-laptop działa bez problemu, a laptop-laptop nie chce działać w ogóle?

Łatka dla XP

http://www.microsoft.com/downloads/deta … F485FA34EA

Może pomoże.

Łatki nie mogę zainstalować, ponieważ mam WinXP SP3 :wink:

Czy na obu komputerach masz włączone we właściwościach połączenia udostępnianie plików i drukarek. Jeśli nie widzisz komputerów ze sobą to spróbuj może je przy pomocy URUCHOM bezpośrednio wywołać adres IP komputera z którego chcesz ściągnąć dane. np \192.168.0.3

Problem rozwiązany, wystarczyło ustawić na sztywno adres IP :smiley: Temat do zamknięcia, dzięki wszystkim za pomoc. :wink:

Najlepiej będzie jak odinstalujesz wszelkie dodatkowe oprogramowanie dla kart WiFi, na obu komputerach zostaw tylko sterowniki do kart.

Konfiguracja pierwszego komputera:

  1. Wejdź w “Start” > “Ustawienia” > “Połączenia sieciowe” Następnie prawym kliknij na ikonie karty WiFi i wybierz “Właściwości”, przejdź do zakladki “Sieci bezprzewodowe”, w tej zakładce na dole po prawo jest przycisk “Zaawansowane” kliknij go i zaznacz opcję “Tylko sieci typu komputer-komputer (Ad-Hoc)” i kliknij na “Zamknij”.

  2. Teraz Kliknij na przycisk “Dodaj”, otworzy się kolejne okienko, i tak:

  • W Zakładce “Skojarzenie” wpisujesz:

  • Nazwa Sieciowa (SSID): (tu nazwa sieci np. komp)

  • Uwierzytelnianie sieciowe: otwarte

  • Szyfrowanie danych: (na razie ustaw na wyłączone)

  • Zaznacz opcję "To jest jest siec typu komputer-komputer (Ad-Hoc), punkty dostępu bezprzewodowego nie są używane.

  1. W zakładce “połączenie”, zaznacz opcję: “Połącz gdy ta sieć jest w zasięgu”

Teraz potwierdź wszystko “OK” i przejdż do “Właściwości sieci bezprzewodowej” czyli prawy klik na ikonie polaczenia WiFi w Połączeniach sieciowych i Właściwości.

  1. W wyświetlonym okienku znajdź “Protokół Internetowy (TCP/IP)” i otwórz jego “Właściwości”, zaznacz “Użyj następującego Adresu” i wpisz w polach:

Adres IP: 10.1.1.10

Maska Podsieci: 255.0.0.0

Resztę zostaw pustą, potwierdź wszystko OK aby zamknąć wszystkie okienka.

Przejdź do drugiego komputera:

  1. Start > Ustawienia > Połączenia sieciowe

  2. Teraz prawym na ikonie połączenia bezprzewodowego i “Właściwości”

  3. We właściwościach znajdź tak samo jak poprzednio protokół internetowy TCP/IP i ustaw IP: 10.1.1.11 Maska podsieci: 255.0.0.0 Reszta pusta.

  4. Przejdź do zakładki

“Sieci bezprzewodowe” i kliknij na przycis “Pokaż sieci bezprzewodowe” Powinno pojawić się okno z siecią o nazwie “komp” klikasz na Połącz" i to chyba wszystko.

Pamiętaj aby we Właściwościach połączenia bezprzewodowego z zakładce “Sieci bezprzewodowe” na obu komputerach była zaznaczona opcja: “Użyj systemu Windows do konfiguracji ustawień sieci bezprzewodowej”! !!

Jeżeli uda już Ci się połączyć z drugim komputerem, to nie zapominaj że jest to połączenie z wyłączonym szyfrowaniem! Musisz jak najszybcje włączyć “Jakieś” zabezpieczenie, no wyba ze mieszkasz w strefie gdzie nie ma “oszołomów” biegających z puszkami po pringelsach :wink: Polecam Ci szyfrowanie WPA-PSK, niestety nie da użyć się go w trybie Ad-Hoc, więc zostaje Ci WEP :wink:

Informacje znalazłem w necie

Pozdrawiam

Czaplak

może mi ktoś powiedziec jak sztywno ustawić ten IP?? jak to isę robi na windows vista i XP??