Polaczenie dwoch PC przez karty sieciowe

Blagam o pomoc !!

Chcialem skopiowac pare odcinkow serialu z kompa szwagra. Zaopatrzylem sie w skrosowany kabelek w sklepie komp. i w internecie wyszukalem sposob podlaczenia. Z dwoch osobnych zrodel sprawdzilem ze kabel jest OK, czyli kolejnosc i kolor kabli. Podlaczylem kompy (moj laptop i szwagra) przez w/w kabel, dokladnie przypisalem adresy IP (z rozna koncowka) i doinstalowalem brakujace protokoly. I co bylo do przewidzenia - NIC. Owszem, windows pokazal komunikat

ze jest polaczenie sieciowe z predkoscia 100MB (u mnie i u szwagra tez) ale… Wedlug opisow w ktore sie zaopatrzylem, nastepna rzecza bylo uruchomic program “ping” z adresem IP drugiego kompa. Niestety uzyskalem komunikat " przekroczono limit czasu" czy cos podobnego a w drugim kompie to samo! . Nie rozumiem z tego nic. WSZYSTKIE trzy ROZNE ZRODLA z ktorych korzystalem przedstawialy TEN SAM sposob podlaczenia, adresy kart sieciowych, zarowno w moim kompie jak i docelowym, po prostu wszystko. Sprawdzalem sposob podlaczenia chyba z dziesiec razy, i mimo ze teoretycznie wszystko jest ok - nic nie dziala. W momencie wlozenia wtyku sieciowego w naszych kompach przy gniazdach LAN swieca sie zielone diody Led, a przy probie uruchomienia programu Ping migoca pomaranczowe. I choc windows zarowno u mnie jak i u szwagra wyswietla ze jest polaczenie to w otoczeniu sieciowym nie ma nic . Za zadne skarby nie moge tego rozgryzc. Mam laptop Toschiba z sieciowka Intel PRO/100 VE Network Connection a szwagier laptopa HP z karta sieciowa Broadcom 590x 10/100 Ethernet.

Na jednej z stron wyczytalem ze nie jest mozliwe polaczenie dwoch kompow jesli w jednym jest karta 10/100 a w drugim 100MB. Czy to mozliwe ? Poza tym wedlug danych z tej strony powinienem miec ja, jak i drugi komp oryginalne stery do w/w kart. I te takze mam. Sam juz nie wiem co o tym myslec.

PROSZE O POMOC !!

Pozdrawiam Szymon.

Przedstaw tę konfigurację.

Ja do przesyłania plików władowywuje taką konf.

Na swoim mam

Adres IP: 192.168.1.122

Maska: 255.255.255.0

Na drugim daję

Adres IP: 192.168.1.123

Maska: 255.255.255.0

Oczywiście jak firewalle wyłączone to wszystko pięknie śmiga, a że czasami problemy lub długo schodzi z udostępnieniem i zobaczeniem tego, to mam u siebie FTP i się łącze i przesyłam wszystko.

Łączyłem tak z kilkoma komputerami i nawet jak miał firewall to przeważnie rabotało a jak nie to wyłączało się i w ciągu 2min było wszystko gotowe od rozwinięcia kabla do pingu.

Na wstepie wielkie DZIEKI! :slight_smile:

Na naszych kompach jest zainstalowany ZoneAlarm. Nie wylaczalem go (zarowno u mnie jak i szwagra) ale wlaczylem tryb"Game Mode" sadzac ze to jest to samo. Jutro wyprobuje opcje z Twoimi adresami IP. Dzis juz jest za pozno. Jeszcze raz dzieki, i serdecznie pozdrawiam.

Szymon

Komputery muszą należeć do tej samej grupy roboczej Nie mylić z nazwami komputerów, które mogą być rożne grupa robocza MUSI być taka sama. Jeżeli masz na którymś komputerze Viste, a na innym XP to w systemie Windows Vista musisz włączyć NetBios po protokole TCP/IP. Oczywiście trzeba jeszcze udostępnić pliki (foldery, dyski) które mają być widoczne w otoczeniu sieciowym (sieci).

Do połaczenia bezposredniego 2 komputerów musisz mieć kabel crosowany (z przeplotem)

O IP CI wspomniano muszą być w tej samej grupie adresów np.

Komputer 1

IP 192.168.0.1

Maska 255.255.255.0

Brama 192.168.0.1

DNS 192.168.0.1

Komputer 2

IP 192.168.0.2

Maska 255.255.255.0

Brama 192.168.0.1

DNS 192.168.0.1

Powiedz mi po co wpisywać bramę czy DNS ?

rozumiem na komputerze nr. dwa jeżeli 1 udostępnia łącze(ale to i tak na komputerze nr. 1 nie wpisuje się bramy bo on tą funkcję pełni). Tylko może być problem z komunikacją bo bramy byłyby dwie.

Tak ale trzeba go skonfigurować na allow all czy jakoś tak, dawno z niego korzystałem i rzadko z tej opcji bo zawsze wolałem dodać coś do reguły, lub raz przepuścić aniżeli włączać GameMode i dawać na allow all a później wyłączać.

Zrobilem jak mi kazal urzytkownik “dekanet”. Wczesniej jednak calkowicie wylaczylem ZoneAlarm, u mnie jak i u szwagra.

I wkoncu zobaczylem jego komp w moim otoczeniu sieciowym :slight_smile: szkoda ze nikt mi nie napisal o udostepnieniu zasobow u drugiego uzytkownika. Na szczescie z moich wczesniejszych zrodel wyczytalem o tym i z kilku opisow zlozylem jeden dzialajacy :smiley: Dla kogos obytego z siecia to logiczne, a dla mnie poczatkujacego dopiero teraz… Wazne ze dziala i to z predkoscia swiatla. Jeszcze raz serdecznie dziekuje wszystkim za okazana pomoc.

Szymon

szymonow , popraw pisownię w swoich postach.

…Inaczej temat wyląduje w śmietniku!