Połączenie dwóch routerów

Witam serdecznie, mam dwa routery z modemem adsl i internet od Neostrady. Czy jest możłowość połączenia tych dwóch routerów w taki sposób aby mieć połączenie z Internetem zarówno łącząc się z jednym albo drugim ?

Modele routerów: TP-LINK TD-W8951ND oraz TP-LINK TD-W8920G

Nie bardzo. Możesz ręcznie edytować gateway. Aby to zrobić, potrzebujesz routera z dwoma ethernetami i tam ustawić load balancing, albo routować dany ruch przez odpwoiednie łącze (nie, z dwóch łącz 10Mbit nie uzyskasz pobierania 20Mbit). Możesz użyć np. Zyxel USG50 a obecne urządzenia przestawić w tryb bridge.

Jak to nie jest bardzo obciążona sieći (kilkanaście/kilkadziesiąt osób), to poszukaj jakiejś używki, np. Sonicwall tz180

Da się to zrobić poprzez tzw multipleksację łączy, można wtedy wykorzystać 2 lub więcej łączy aby zsumować ich przepustowości i osiągnąć wyższe prędkości downloadu/uploadu ale musisz mieć fizycznie 2 osobne łącza dla każdego z routerów i fizycznie komputer musi być połączony z oboma routerami kablem ethernet (co by wymagało dwóch kart sieciowych przewodowych w komputerze) lub za pomocą wifi (musza być 2 karty sieciowe wifi każda skonfigurowana do łączenia z innym routerem) lub też z jednym kablem a z drugim po wifi.

Nie wiem jakim oprogramowaniem da się to zrobić na windowsie ale na linuxie udało mi się pomyślnie skonfigurować i uruchomić taką multipleksację.

Tyle że to był tylko eksperyment i łączyłem się z jednym routerem przy użyciu 2 kart wifi więc nie wiem czy faktycznie maksymalna przepustowość będzie sumą przepustowości łączy składowych.

Poza tym taka multipleksacja mogłaby być problematyczna jeśli korzystasz z czegoś co bazuje na adresie IP np. gry online (mogłoby zostać to potraktowane jako multi i skończyć się banem w grze).

Bo generalnie chodzi o to ze w pokoju rodzicow jest jeden router z ktorym jestem polaczony i jak rodzice go wylacza to brak neta. Chcialbym miec u siebie drugi ktory dzialalby niezaleznie

Uważam że poprzednicy nie do końca zrozumieli pytanie. Ja zrozumiałem że masz jedną Neostradę więc nie ma możliwości na jednej Neostradzie mieć 2 połączenia… To tak samo jakby na jednym bilecie jechało jednocześnie dwóch podróżnych. Żaden usługodawca nie przewiduje takiej możliwości. Możesz korzystać jednocześnie tworząc w domu podsieć. Drugi można podłączyć niezależnie gdy pierwszy jest wyłączony i na odwrót.

A czy jest jakas inna opcja polaczenia tych routerow tak aby wylaczenie routera rodzicow nie odcinalo mi neta ?

 

Nie bardzo. Możesz mieć podciągnięty kabel telefoniczny i jak rodzice wyłączają, to Ty włączasz swój router.Czemu rodzice wyłączają router? Względy pedagogiczne/oszczędzania prądu/złego pola? :wink: