Połączenie internetowe w Linux?

Posiadam „mandarynke” od niedawna i nie potrafię ustalis połaczenia internetowego, na Xp internet działa a na Linuxie nie. Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie jak ustawić połączenie w Linuxie? Z góry dziękuje za odpowiedź !!

http://www.banita.pl/konf/siec.html

Ja mam linuxa po polsku i niewiem gdzie jest control panel, chociarz wiem co to znaczy po polsku a na pulpicie mam tylko cd-romy, dyskietki i katalog domowy. Sprecyzujco gdzie jest control panel :!: :!: :!:

KDE=>Centrum Sterowania, albo wpisz w konsoli/terminalu: kppp

Przecież już dostałeś odpowiedź

Nie pomogło ??

Dostałem wiele odpowiedzi ale żadna nie pomogła! !!

Niestety klikałem wszelkie możliwe ikony w centrum sterowania i w ustawieniach. Nie wiem albo ze mną cos jest nie tak albo zacznę wątpić w linuxa! !!

W Centrum sterowania możesz co najwyżej zmienić ustawienia KDE, ale

nie ustanowisz nowego połączenia ani nie zainstalujesz programu.

Update Nie wiedziałem, ż jest coś takiego jak Centrum sterowania Mandrake :oops:

To może konkretniej - jaki to program?

Jakie urządzenie wykorzystujesz do łączenia się z siecią? Czy zainstalowałeś

do niego sterowniki? Czy system w ogóle wykrył to urządzenie?

Mam sieć typu LAN z kartą sieciową VIA Rhine 2 fast entharenet adapter. Karte sieciową wykrył linux ale nie chce jej zainstalować, niemam pojęcia co jest :o

Ta karta znajduje się na liście sprzętu obsługiwanego przez Mandrake’a.

Może przyda się narzędzie Ethtool.

Znalazłem też sterownik (tutaj), ale skoro karta została

wykryta, to wystarczy ją chyba tylko dobrze skonfigurować…

Moduł nazywa się via-rhine. Sprawdź czy jest automatycznie ładowany

do jądra, wydając polecenie lsmod.

Jeśli nie - spróbuj załadować ten moduł w następujący

sposób: modprobe via-rhine. Jeśli działa, dopisz do pliku /etc/modprobe.conf linijkę alias eth0 via-rhine.

Karta jest ale KDE ni ma netu niewiem co jest :o

To może łopatologicznie:

  1. Otwórz konsolę (terminal).

  2. Zaloguj się na konto root (polecenie su).

  3. Wpisz lsmod i sprawdź, czy wyświetlił się moduł via-rhine.

  4. Jeśli modułu nie ma, spróbuj go załadować ręcznie: modprobe via-rhine.

jesli modul zostal poprawnie zaladowany wpisz w consoli (oczywiscie jako root) ifconfig eth0 two.j.nr.ip netmask two.ja.mas.ka up

a nastepnie route add default gw ip.bra.mki.x

Kiedyś Miałem Mandarynkę 9.1

I tam mozna było dac naprawa systermu (dobre to było dla początkujacych)

I autiomatycznie wykrywało kartę sieciową i konfigurowało internet także po zalogowaniu na KDE można było smerfować po necie,

Startowałes z płytki instalacyjnej Mandrake 9.1 i dawałes naprawa (Uaktualnienie) i …

A jak jest na mandarynce 10 …?

Pozdrawiam

Wejdź w centrum sterowania, masz to w w menu->system->konfiguracja, Po lewej dajesz sprzęt, później ikona sprzęt, po lewej szukasz karty sieciowej, naciskasz przycisk uruchom narzędze konfiguracyjne i tam już cie za rączkę poprowadzi (wpisujesz IP i co tam ci potrzebne)

Po wypr u bowaniu tego wszystkiego i po wielu pr u bach, załączania internetu w linuxie doszłem do wniosku, że graniczy to z cudem! !!