Połączenie komputerów / przeniesienie plików

Mam starego laptopa z Windows XP i nowego z Windows 10. Na jednym ruterze obydwa jednocześnie mają dostęp do internetu. Nie wiem jednak, jak je połączyć, by ze starego ściągnąć pliki do nowego.

Trzeba by pewnie ustawić jakieś „współdzielnie” katalogów lub sprawdzić jak działa usunięta grupa domowa z Windows 10 (co by wskazywało, że nie pomoże).

Opcjonalnie kombinowanie z uruchomieniem np. serwera FTP/SFTP i synchronizacji z niego na Windows 10.

Najprościej za pomocą SMB.

Jak znam życie to się zawsze coś pochrzani w SMB :stuck_out_tongue: Myślę że mimo wszystko najłatwiej będzie jednak przez FTP - wystarczy odpalić serwer FTP na systemie z Windowsem 10 Windows 10: Instalacja serwera FTP. - YouTube

A potem podłączyć się nawet wbudowanym w Eksploratora Windows klientem ftp (wpisać na pasku adresu tam gdzie mamy ścieżkę do dysku np. C:\Windows adres serwera ftp czyli ftp://adres-ip-komputera-z-win10 ) i przerzucić pliki w ten sposób.

Serwer ftp/sftp z tym da się coś podziałać tylko trzeba by trochę wysiłku pewnie :slight_smile:

Nie rozumiem, jak przez to, że na laptopie z Windows 10 coś sobie zainstaluję, dostanę się do plików na moim laptopie z Windows XP. Myślałem, że dowiem się, jak połączyć dwa komputery w sieć lub coś w tym rodzaju, by z jednego mieć dostęp do drugiego. Wydawało mi się, że nie będzie to trudne, skoro obydwa jednocześnie mają dostęp do internetu na jednym ruterze (aczkolwiek są to połączenia niezależne od siebie - nowy laptop loguje się do netu automatycznie, a w starym hasło do logowania wpisuję ręcznie).

Udostępnienie plików Windows (SMB) niby jest proste ale jak się zacznie grzebać to okazuje się to zagmatwane. Dlatego sporo osób odradza zabawy z wbudowanym udostępnianiem plików.

Jest kilka metod. Z tych opisanych powyżej wybrałbym serwer FTP. Na swoim laptopie instalujesz serwer FTP, przez który dostaniesz się do plików z dowolnego innego komputera podpiętego do Twojego routera. To jest dosyć proste. Przejrzyj materiały podesłane przez @hindus

Inna metoda, którą bym wybrał to podpięcie dysku USB, zgranie wszystkiego i załatwione.

Jeszcze inna metoda wprowadzona w Windows 10 to „Udostępnianie w pobliżu”. Porada opisana tutaj JAK UDOSTĘPNIAĆ PLIKI ZA POMOCĄ UDOSTĘPNIANIA W POBLIŻU SYSTEMU WINDOWS 10 - KSIĘGOWOŚĆ - 2022 (to chyba działa tylko po WiFI/BT więc oba urządzenia muszą mieć przynajmniej WiFi)

Tu jeszcze kilka propozycji wraz z płatną:
https://pl.easeus.com/pc-transfer/3-ways-to-share-transfer-files-between-two-pcs.html

Zainwestuj trochę czasu w naukę przesyłania po FTP, przyda się na przyszłość i jest prostsze niż się wydaje i oferuje znacznie więcej niż „Udostępnianie w pobliżu” z Windows 10.

Komputery komunikują się przy pomocy oprogramowania. Chcesz żeby ze sobą „gadały” to potrzebujesz odpowiednich programów

Przypomniała mi się jeszcze jedna metoda, którą kiedyś z powodzeniem stosowałem. Zdalny pulpit z transferem plików https://www.tightvnc.com/ Zaletą jest to, że mamy dostęp do wszystkich dysków bez konfiguracji i od razu można zrobić sobie porządek w starym systemie, pokasować niepotrzebne aplikacje itp. How to use TightVNC - YouTube

TightVNC instalujesz na komputerze na którym są pliki a na drugim komputerze uruchamiasz jedynie Viewer.

Alternatywny serwer FTP Download FileZilla Server for macOS

Spróbuję skorzystać z pendrive, aczkolwiek straciłem zaufanie do tych nośników i nie mam entuzjazmu dla ich zakupu. Mój 4-letni pendrive (który ponoć miał być dobry) bez problemu pozwala odczytać pliki, które zapisałem na nim kiedyś, ale pliki zapisywane teraz nie dają się odczytać. Czy przy okazji ktoś może mi powiedzieć, jaka może być przyczyna takiego problemu?

Pendrive ma wadę, że kopiowanie będzie ze 2 razy dłuższe w porównaniu jakby LAN zapewnił 100 Mbps i leciało bezpośrednio na dysk z Windows 10.

Zrobiłem tak, jak jest to podane w instrukcji na filmie, do którego link dał hindus, z tym, że w ustawieniach powiązań i protokołu SSL jako adres IP wybrałem „wszystkie nieprzypisane” i teraz nie wiem, co mam wpisać w Eksploratorze Windows.

Sprawdź jaki adres IP ma komputer gdzie włączyłeś serwer FTP i użyj go

Wpisałem w Eksploratorze Windows mój nr IP poprzedzony ftp:// i pokazał mi się komunikat, że ta witryna próbuje otworzyć aplikację. Z zamieszczonych na liście aplikacji zamierzałem wybrać Eksploratora Windows, ale kliknąłem w Internet Explorer. W Internet Explorerze pokazał mi się komunikat „Nie można nawiązać połączenia z tą stroną”. W kolejnych próbach mam ten sam efekt, z tą różnicą, że teraz nie mam już aplikacji do wyboru. Po wpisaniu w Eksploratorze Windows ftp:// i mojego IP pojawia się komunikat „Ta witryna próbuje otworzyć aplikację Internet Eksplorer”.

Mogłeś zapomnieć dodać nr portu za IP np.:

:21/
:2121/

Opcjonalnie XP nie ma w eksploratorze plików obsługi FTP.

Gdzieś na pewno da się cofnąć skojarzenie FTP z „IE 8”.

Firefox 52 i Chrome 49 powinny generować listy plików serwera FTP (nowsze dla 7 po 11 mają wycięta obsługę odczytu FTP).

Szybciej będzie chyba użyć normalnego klienta FTP jak Filezilla