Połączenie putty klient VNC

(Donnvitopasza) #1

Witam mam serwer vps.me, po rejestracji na ich stronie wybrałem system Ubuntu 13.04, przez program putty odpaliłem konsole i zainstalowałem tightvncserver, środowisko Gnome i LXDE, ściągłem klienta TightVNCViewer pod Windows 7, ustawiłem konfiguracje w xstartup. Kiedy odpalam putty a następnie w Windows 7 klienta TightVNCViewer nie umiem się połączyć z serwerem i wyświetlić w trybie graficznym konsoli, może w jakim punkcie robię błąd?

(roobal) #2

Włączyłeś zdalny pulpit na serwerze? Samo zainstalowanie nie zawsze oznacza działanie usługi.

(bart86) #3

wrzuć plik konfiguracyjny z katalogu domowego użytkownika .vnc/xstartup

(roobal) #4

W samym Gnome domyślnie jest dostępny zdalny pulpit vino-server, jeśli dobrze nazwę kojarzę i powinien być domyślnie włączony. Oczywiście można zainstalować inny serwer VNC, ale możliwe, że jak pisałem, może nie być domyślnie uruchomiony.

@bart gnome-desktop to metapakiet i wcale źle nie instalował, instalując pakiet gnome. Gnome-desktop czy tam ubuntu-desktop instaluje po prostu wszystko co niekoniecznie musi się każdemu przydać. Mało tego, taki metapakiet potrafi zainstalować środowisko tak, że odinstalowanie, np. gier powoduje wywalenie całego środowiska graficznego.

(bart86) #5

Na samym GNOME nigdy nie chciał mi działać vnc dopiero po instalacji gnome-desktop

Na Debianie działa tak jak piszesz na Ubuntu nie chciało.

A na Ubuntu 13 wcale nie mogłem uruchomić vnc czytałem po forach że coś zmienili i nie działa.

(roobal) #6

W Ubuntu zależności są inaczej powiązane i możliwe, że sam pakiet gnome nie ciągnie zależności, bo robi to juz ubuntu-desktop.

(bart86) #7

Nie wiem na Debianie działa. Na Ubuntu 13 nawet ubuntu-desktop nie pomaga.

(Gradek Mobo) #8

nie zapominajmy że vps.me ma darmówki z Ipv6 i tu może być problem.

(roobal) #9

Według opisu ma IPv4, ale współdzielone, więc VMka jest zapewne za NATem. Z opisu wynika, że można przekierować na własne porty, więc podejrzewam, że NAT będzie mapował dowolne porty, a nie dobrze znane. Jeśli jest możliwość przekierowania portów, to podejrzewam, że trzeba to zrobić tak, np. dla VNC: 30000 -> 5900. Wówczas łącząc się z serwerem, należy to robić przez port 30000, zamiast 5900. Ewentualnie korzystać z protokołu IPv6.