Połączenie putty klient VNC

Witam mam serwer vps.me, po rejestracji na ich stronie wybrałem system Ubuntu 13.04, przez program putty odpaliłem konsole i zainstalowałem tightvncserver, środowisko Gnome i LXDE, ściągłem klienta TightVNCViewer pod Windows 7, ustawiłem konfiguracje w xstartup. Kiedy odpalam putty a następnie w Windows 7 klienta TightVNCViewer nie umiem się połączyć z serwerem i wyświetlić w trybie graficznym konsoli, może w jakim punkcie robię błąd?

Włączyłeś zdalny pulpit na serwerze? Samo zainstalowanie nie zawsze oznacza działanie usługi.

wrzuć plik konfiguracyjny z katalogu domowego użytkownika .vnc/xstartup

W samym Gnome domyślnie jest dostępny zdalny pulpit vino-server, jeśli dobrze nazwę kojarzę i powinien być domyślnie włączony. Oczywiście można zainstalować inny serwer VNC, ale możliwe, że jak pisałem, może nie być domyślnie uruchomiony.

@bart gnome-desktop to metapakiet i wcale źle nie instalował, instalując pakiet gnome. Gnome-desktop czy tam ubuntu-desktop instaluje po prostu wszystko co niekoniecznie musi się każdemu przydać. Mało tego, taki metapakiet potrafi zainstalować środowisko tak, że odinstalowanie, np. gier powoduje wywalenie całego środowiska graficznego.

Na samym GNOME nigdy nie chciał mi działać vnc dopiero po instalacji gnome-desktop

Na Debianie działa tak jak piszesz na Ubuntu nie chciało.

A na Ubuntu 13 wcale nie mogłem uruchomić vnc czytałem po forach że coś zmienili i nie działa.

W Ubuntu zależności są inaczej powiązane i możliwe, że sam pakiet gnome nie ciągnie zależności, bo robi to juz ubuntu-desktop.

Nie wiem na Debianie działa. Na Ubuntu 13 nawet ubuntu-desktop nie pomaga.

nie zapominajmy że vps.me ma darmówki z Ipv6 i tu może być problem.

Według opisu ma IPv4, ale współdzielone, więc VMka jest zapewne za NATem. Z opisu wynika, że można przekierować na własne porty, więc podejrzewam, że NAT będzie mapował dowolne porty, a nie dobrze znane. Jeśli jest możliwość przekierowania portów, to podejrzewam, że trzeba to zrobić tak, np. dla VNC: 30000 -> 5900. Wówczas łącząc się z serwerem, należy to robić przez port 30000, zamiast 5900. Ewentualnie korzystać z protokołu IPv6.