Połączenie switcha z modemem

Witam, zakupiłem dzisiaj switch TP-LINK TL-SF1016D i chciałem go połączyć z moim modemem MOTOROLA SB4200E , który dostałem kiedyś od kablówki. Wszystko pięknie tylko, że gdy podłącze kabel od modemu do switcha (użyłem kabla prostego ponieważ switch ma funkcję MDI/MDIX, więc chyba nie trzeba używać krosowanego) a później dwa komputery to ogólnie jest taki problem, że internet pojawia się tylko na jednym.

Ogólnie jestem słaby w tej kwestii, więc proszę o pomoc co jest nie tak. Z tego co pogooglowałem to może jest tak, że mój modem to DSL a ten switch współpracuje z aDSL? Może trzeba coś pokombinować na tym modemie, chociaż nie wiem czy on ma jakiekolwiek oprogramowanie… Dodam, że wcześniej korzystałem z routera NETGEAR WNR834Bv2 i wszystko chodziło bez problemów.

Pozdrawiam i proszę o pomoc. ![-o<

Widzisz, nie tak jest od samego początku. Ty nie potrzebujesz switcha, tylko routera. W tej chwili to nie ma prawa działać.

Poza tym, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Czyli mam rozumieć, że nie da się połączyć modem-switch? A czy da radę modem-router-switch? Chodzi mi o to, że miałem na routerze za mało portów i dlatego chcę zastąpić to switchem :?

Jak najbardziej w ten sposób się da.

A czy istnieje takie urządzenie X które można umieścić pomiędzy modemem a ruterem? Modem-X-Router? Jakoś mam wrażenie, że dosyć ubogi ten XXI wiek…

za modemem w Twoim wypadku musi stać albo komputer albo router. Jeżeli chcesz rozdzielić łącze z Modemu na kilka komputerów to musi to wyglądać tak:

Modem -> Router -> [komputery]. Jeżeli w routerze jest za mało gniazd, możesz rozszerzyć jego możliwości dowolnie dużym (do ok 250 portów) switchem kablowym lub switchem wifi (zwykły Access Point). wtedy topologia będzie następująca Modem -> Router->(do niego podpięta część komputerów oraz obok nich switch) i ze switcha -> reszta komputerów. Możesz zastosować router WIFI i dzielić internet po wifi…

Na switchu przy dobrych wiatrach mogą działać dwa komputery na jednym IP, u mnie kiedyś to tak działalo, zanim kupiłem router, z tym, że jeden komputer podbiera w danej chwili dostęp do internetu drugiemu, w skrócie - są zakłocenia w korzystaniu z sieci, lub dostęp do internetu ma tylko jeden z komputerów.

Teoretycznie możesz podłączyć modem do switcha, a potem do routera, ale takie działanie nie ma zbytnio sensu. Napisz może co chcesz osiągnąć, to wtedy się zaproponuje jakieś rozwiązanie.

Pozdrawiam!

Wielkie dzięki Wam za odpowiedzi i pomoc, praktycznie już wszystko wiem :slight_smile: A jeżeli znajomy posiada z neostrady taki modem/router to pod niego można już podpiąć switcha?

jeżeli urządzenie od neostrady ma więcej niż jedną dziurę ethernetową (RJ45) to powinno być nazywane ROUTEREM i wtedy ROUTER można rozszerzać switchem (tak gdzieś do 254 gniazd maksymalnie)